Jak przechowywać cebulki kwiatowe i byliny niezimujące w gruncie?

Wiosna to czas sadzenia cebulek, kłączy i bulw kwiatów, które jesienią należy wykopać i przezimować. Większość z nich wykopujemy we wrześniu i październiku. Wielu amatorów ogrodnictwa nie wie, jak przechowywać cebulki kwiatowe zimą, a w dużej mierze właśnie od tego zależy ich ponowny, zdrowy wzrost i bujne kwitnienie wiosną przyszłego roku. 

Gdzie przechowywać cebulki, byliny i kłącza? Idealne miejsce przechowywania

 

W uprawie amatorskiej cebulki kwiatowe przechowujemy zazwyczaj razem z innymi przedmiotami w piwnicy. Tak więc nie mamy możliwości wykonać profesjonalnych zabiegów, takich jak bielenie ścian mlekiem wapiennym z dodatkiem lizolu i pokrycie drewnianych elementów roztworem wodnym siarczanu miedziowego. W amatorskiej uprawie zaleca się, by umyć skrzynki do przechowywania cebulek gorącą wodą, dokładnie je wytrzeć i osuszyć. Musimy też zadbać o możliwość wietrzenia pomieszczenia, w którym będziemy trzymać cebulki kwiatów. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernej wilgoci i będziemy mogli regulować temperaturę w pomieszczeniu. 

 

Nie każdy miłośnik ogrodnictwa wie, że warzywa i owoce wydzielają etylen, który jest szkodliwy dla cebul i kłączy kwiatowych. Nadmierna ilość tego gazu wpływa niekorzystnie na przechowywane cebulki. Nie inaczej jest z oparami z samochodu. Spaliny i opary paliwa działają podobnie na cebulki, bulwy i kłącza. Dlatego też nie przechowujemy wykopanych roślin razem z owocami, warzywami ani w garażu.

Jak przygotować cebulki, bulwy i kłącza do zimowania w piwnicy?

 

Cebulki kwiatów wieloletnich, bulwy i kłącza pozyskujemy w terminie odpowiednim dla każdego gatunku. Najlepiej w bezdeszczowy dzień. Wykopane rośliny rozkładamy w skrzynkach lub na tackach w celu dokładnego osuszenia. Oceniamy też ich wygląd i kondycję. Rośliny z widocznymi oznakami chorobotwórczymi od razu usuwamy. Osuszone okazy oczyszczamy. Warto cebule kwiatowe, kłącza i bulwy poddać zabiegowi zaprawiania „na sucho” lub „na mokro”. Zabieg ten jest szczególnie ważny, jeśli mamy cebulki dalii i mieczyków. 

 

Zaprawianie to nic innego jak nanoszenie na powierzchnię środka grzybobójczego. Bardzo dobrze sprawdza się Kaptan Zawiesinowy 50 WP. Jeśli zaprawiamy rośliny metodą na sucho, musimy nanieść pędzelkiem preparat na powierzchnię. Wystarczy delikatna mgiełka pozostawiona na cebulkach. Jeśli zaprawiamy rośliny na mokro, to w rozrobiony roztwór zanurzamy cebulki i bulwy, pozostawiamy je na około 30 minut, po czym wyjmujemy i ponownie osuszamy. 

 

Jeśli jesienią nie przeprowadzimy zaprawiania, to koniecznym zabiegiem, bardzo ważnym jest zaprawianie wiosną przed sadzeniem. Jeżeli nie chcemy zaprawiać roślin w okresie jesiennym, musimy zapewnić im odpowiednie warunki do przechowywania. 

Przechowywanie cebulek, bulw i kłączy – praktyczne wskazówki

 

Poszczególne rośliny przechowujemy w odmienny sposób. Wymagają one różnych temperatur czy sposobu przechowywania. Przykładowo, wyjątkowo piękne lilie orientalne przechowujemy w temperaturze 5 stopni Celsjusza w suchym torfie. W piasku lub trocinach także w temperaturze 5-8 stopni przechowujemy z kolei krokosmię, tygrysówkę, zawilca wieńcowego, nerinę i eukomis. 

 

W ażurowych skrzynkach przechowujemy cebulki  mieczyków i acidanterii. Z tą różnicą, ze mieczyki w 5 stopniach, a acidantera w 12 stopniach Celsjusza. Kanna potrzebuje nieco wilgoci. Dlatego też przechowujemy ją razem z bryłą ziemi, która należy delikatnie zwilżać w temperaturze 5-10 stopni. Dalie i jaskry przechowujemy przysypane mieszanina ziemi, torfu i piasku. W temperaturze 6-8 stopni. 

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom Wasze cebulki kwiatów bez problemu przetrwają zimę.