Jak zabezpieczyć donice ogrodowe przed mrozem?

Donice w ogrodzie stanowią atrakcyjne urozmaicenie zielonego zakątku i pozwalają na wprowadzanie do niego nowych roślin jednorocznych, które szczególnie podobają nam się w danym sezonie. Wiele osób sadzi też w donicach ogrodowych trawy ozdobne, wrzosy, byliny i cebulki kwiatów, takich jak np.: tulipany, krokusy, czy, narcyzy. Tak więc, jak skutecznie zabezpieczyć donice na zimę, aby nie uszkodził ich mróz i mogły pełnić swoją praktyczno-dekoracyjną funkcję od kolejnej wiosny? 

Jak zabezpieczyć donice na zimę?

Wymiana doniczek po zimie na nowe to nierzadko spore, zupełnie niepotrzebne koszty. Jeśli chcemy, aby doniczki zewnętrzne przetrwały w dobrej kondycji ujemne temperatury, musimy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wyprodukowane. Przykładowo, donice ogrodowe z kamionki i terakoty (czyli gliniane) dobrze radzą sobie z mrozem. Zwłaszcza jeśli nie mają bezpośredniej styczności z podłożem. Z kolei donice betonowe (z niższej jakości surowca) często po zimie są pokryte licznymi pęknięciami. Jeśli chcemy uniknąć tego typu przykrych niespodzianek, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Jak to zrobić? Donice można położyć na fragmencie styropianu lub drewna, by odizolować je od podłoża. Warto wiedzieć, że użyty materiał izolujący powinien mieć co najmniej kilka cm grubości. Dodatkowo warto obłożyć boki donic agrowłókniną, styropianem lub słomianą matą. 

Rozsądnym pomysłem jest ustawienie donic ogrodowych w zacisznym miejscu, osłoniętym od wiatru, śniegu i deszczu np. na zadaszonym tarasie.

Jeśli to możliwe, warto ułożyć wszystkie donice zbiorczo, dzięki czemu będą wzajemnie się osłaniać przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jak jeszcze można zabezpieczyć donice przed mrozem? Małe doniczki ogrodowe możemy umieścić w większych modelach, w ten sposób chroniąc je przed oblodzeniem i niszczeniem. Warto wypełnić puste przestrzenie między dwoma pojemnikami tekturą, trocinami lub słomą. Pamiętajmy, aby duża donica zewnętrzna nie miała styczności z zamarzniętym podłożem. Stwarza to ryzyko nieestetycznych pęknięć, które wynikają z rozszerzania się gleby. Jest to częste zjawisko zwłaszcza w przypadku donic plastikowych i betonowych. 

WAŻNA UWAGA! Zanim przejdziemy do zabezpieczenia donic ogrodowych, pamiętajmy, aby starannie je wyczyścić i osuszyć. Takie proste czynności konserwacyjne przedłużają żywotność pojemników i pozwalają zachować im piękny wygląd na długi czas. 

Jak wiadomo, polski klimat wymusza na nas zabezpieczenie nie tylko donic zewnętrznych, ale i znajdujących się w nich roślin. Ten interesujący temat rozwiniemy szerzej w innym wpisie.

Czy są donice ogrodowe, których nie trzeba zabezpieczać na zimę? TAK! Donice całoroczne mrozoodporne.

Osoby, które nie chcą poświęcać czasu na zabezpieczanie donic ogrodowych przed mrozem, często sięgają po nowoczesne rozwiązanie i inwestują w wyjątkowo solidne donice mrozoodporne.

Są to produkty ponadprzeciętnie wytrzymałe, doskonale znoszą nawet bardzo trudne warunki atmosferyczne. Donice całoroczne mrozoodporne mogą być wykonane z różnego materiału. Może być to specjalne tworzywo sztuczne, żywica ekologiczna lub odpowiedni gatunek gliny.  Taki rodzaj materiału czyni donicę w 100% odporną na mróz. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom czytelnicy bloga bez problemu zabezpieczą przed mrozem małe, jak i duże donice w ogrodzie. Dzięki temu posłużą im one w doskonałym stanie przez długie lata. Zachęcamy do przyjrzenia się ofercie naszego internetowego sklepu z artykułami ogrodniczymi. Proponujemy zarówno niskie, jak i wysokie donice ogrodowe wykonane z różnych surowców.