Kwiaty cebulowe sadzone jesienią

Jesień to idealny czas na sadzenie cebul, kłączy i bulw roślin, które zakwitną wiosną następnego roku. Ciekawostką jest fakt, że znajdują się wśród nich także cebule kwiatowe, które zakwitną jeszcze tej samej jesieni. Jak przygotować miejsce do sadzenia? Na jaką głębokość sadzić cebulki kwiatów i kiedy przeprowadzić te prace w ogrodzie?

Popularne rośliny cebulowe do ogrodu

 

Rośliny cebulowe to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. Często zakwitają wczesną wiosną, gdy większość roślin jeszcze nie budzi się do życia. Najczęściej spotykane rośliny cebulowe to tulipany, krokusy, narcyzy i hiacynty. Chętnie sadzimy też w polskich ogrodach cebulki szafirków i irysów. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się czosnki ozdobne o ogromnych kwiatostanach oraz szachownice znane bardziej pod nazwą korony cesarskiej. Z gatunków roślin kwitnących jeszcze tej samej jesieni wymienić można krokusa jesiennego, czyli szafran oraz zimowita jesiennego.

 

Do roślin cebulowych sadzonych jesienią można zaliczyć także bulwy i kłącza roślin. Jesienią w ogrodzie sadzimy także piwonie oraz lilie ogrodowe. Mimo że nie wyglądają jak typowe cebulki kwiatów, to jednak w sklepach spotyka się je razem z pozostałymi cebulkami. 

Rośliny cebulowe sadzone jesienią – terminy sadzenia

 

Większość jesiennych roślin cebulowych sadzimy we wrześniu lub październiku. Jeśli jednak zapomnimy o wysadzeniu roślin w tych miesiącach, możemy to jeszcze zrobić w listopadzie. Niektóre rośliny takie jak narcyzy, korona cesarska i drobniejsze odmiany szachownic można wysadzić wcześniej w sierpniu. Także w sierpniu należy wysadzić zimowity i szafrany – krokusy jesienne.  Kwitną one na jesieni, więc potrzebują trochę wcześniejszego wysadzania. Poniżej znajdziesz link do pobrania tabeli w wersji pdf z dokładnymi terminami sadzenia roślin cebulowych. 

 

Rośliny cebulowe – przygotowanie terenu do sadzenia

 

Zanim zaczniemy sadzić cebule kwiatowe, należy dokładnie odchwaścić teren. Najlepiej metodą mechaniczną usunąć wszystkie chwasty. Jeśli jednak chcemy użyć do tego celu herbicydów, to oprysk należy wykonać 2-3 tygodnie wcześniej. Jest to ważne, gdyż herbicyd może uszkodzić sadzone cebulki. 

 

Kolejnym krokiem jest odpowiednie rozluźnienie i spulchnienie gleby. Aby poprawić żyzność i strukturę, należy rozsypać na powierzchni obornik granulowany, kompost lub torf odkwaszony. Glebę przekopujemy na głębokość około 20-30 cm. Ważnym krokiem jest sprawdzenie odczynu gleby, ponieważ rośliny cebulowe najlepiej rosną w glebie o pH 6,5 do 7,0. Tak więc dodajemy odpowiednio kredę granulowaną jeśli gleba jest zbyt kwaśna, czyli pH gleby jest mniejsze niż 6,5. Z drugiej strony, należy dodać nawozu zakwaszającego lub torfu kwaśnego jeśli pH podłoża jest powyżej 7.0. Pamiętaj, aby wapnowanie lub zakwaszanie wykonać wcześniej, najlepiej na 2-3 tygodnie przed planowanym sadzeniem cebulek. 

Sadzenie cebulek kwiatowych krok po kroku

 

Kolejnym krokiem jest sadzenie cebulek kwiatowych. Do tego celu możemy wykorzystać ostro zakończony drewniany kołek lub specjalną sadzarkę do cebulek. Cebulki kwiatów wieloletnich warto sadzić w specjalnych koszyczkach, które chronią przed gryzoniami. Są one łakomym kąskiem dla gryzoni takich jak np. nornice. Cebule sadzimy na głębokość 2-3 razy większą od wysokości cebulki. Jeśli sadzimy cebulki w grupach, polecam odkryć większy kawałek ziemi, wysadzić cebulki i przysypać od nowa warstwą ziemi. Z własnych obserwacji polecam sadzić rośliny w nieparzystych ilościach tj. 3,5 czy 7 cebulek obok siebie. Według mnie daje to dużo lepszy efekt wizualny. 

Cebulki jesienne i ich zimowanie

 

Cebulki sadzone jesienią bez problemu zimują w gruncie. Warto jednak zabezpieczyć je warstwą ściółki. Wykorzystujemy do tego korę sosnową lub liście zebrane w ogrodzie. Pamiętaj, że liście muszą pochodzić ze zdrowych roślin. Ze ściółkowaniem nie należy się śpieszyć. Powinniśmy wykonać ten zabieg dopiero z nadejściem mrozów. Wcześniejsze przykrycie cebulek warstwą ściółki może zwabić gryzonie. Z kolei wiosną, warstwa ściółki chroni glebę przed nadmiernym nagrzewaniem i zbyt wczesnym kiełkowaniem cebulek, co może doprowadzić do przemarznięcia wschodzących młodych pędów. Warstwa ściółki ma także inną zaletę. Utrzymuje wilgoć w gruncie, co zapobiega nadmiernemu wysychaniu gleby. 

 

Zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu, gdzie dostępne są cebule kwiatowe jesienne i wiosenne, które odmienią każdy ogród.