Nie każdy właściciel mieszkania może cieszyć się słonecznym balkonem o południowo-zachodniej ekspozycji. Jednak posiadanie zacienionego balkonu wcale nie oznacza, że nie możemy udekorować go donicami lub skrzynkami z pięknymi kwiatami. Jakie rośliny będą bujnie kwitły w takich warunkach? Niecierpek, fuksja i begonia bulwiasta to kwiaty balkonowe, które zdadzą egzamin nawet na zacienionym balkonie!
Niecierpek – kwitnie przez cały sezon
Zacieniony balkon to nie tylko kwestia północnego położenia – przed blokiem może rosnąć drzewo o rozłożystych gałęziach, które daje cień. Równie dobrze dostęp promieni słonecznych może być ograniczony ze względu na sąsiadujące budynki. Jak urozmaicić aranżację mniej lub bardziej zacienionego balkonu? Osoby, które szukają roślin jednorocznych, które będą kwitły przez cały sezon, powinny zwrócić uwagę na urocze i delikatne niecierpki – to idealne kwiaty na zacieniony balkon. W zależności od indywidualnych preferencji możemy wybrać niecierpki w kolorze białym, fioletowym, czerwonym lub różowym. Dużą popularnością cieszą się też dwubarwne odmiany.
Jeśli chodzi o pielęgnację i uprawę – dla niecierpka dobrze sprawdzi się ziemia do kwiatów balkonowych lub ewentualnie ziemia uniwersalna. Ważne, by gleba była lekko wilgotna – pamiętajmy więc o regularnym podlewaniu, gdyż niecierpek źle znosi suche podłoże. Natomiast rośliny nie powinno się zraszać. Istotne jest także systematyczne dokarmianie niecierpka. Dobrze sprawdzą się pałeczki, granulat, jak i nawóz płynny do kwiatów balkonowych. Jak często nawozić niecierpka? Co 2-3 tygodnie (nie przekraczając dawek nawozu rekomendowanych przez producenta).
Fuksja – idealna na lekko zacieniony balkon
Bardzo dobrą tolerancję półcienia wykazuje fuksja (nazywana potocznie ułanką), dzięki czemu dobrze sprawdzi się na lekko zacienionym balkonie. Roślina ta jest wysoko ceniona za piękne, oryginalne kwiaty, które w opinii wielu miłośników ogrodnictwa przypominają tańczące baletnice. Jeśli chodzi o wymagania, roślina wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę. Fuksja nie lubi wiatru, warto więc zapewnić jej dobrze osłonięte stanowisko. Będzie zdobiła nasz balkon przez długie tygodnie, jeśli zapewnimy jej stały dostęp do składników pokarmowych. Warto więc kupić nawóz do kwiatów domowych i balkonowych ozdobnych z liści, który zawiera w składzie potas, fosfor – pierwiastki zapewniające długie i bujne kwitnienie, a także wzmacniają odporność fuksji na choroby.
Begonia bulwiasta – dobrze znosi cień
Kolejną rośliną kwitnącą polecaną na zacieniony balkon jest begonia bulwiasta – dostępna w bogatej palecie barw. Najbardziej efektowne są okazy w jaskrawym odcieniu, żółtego, pomarańczowego i różowego. Ta bylina cebulowa najlepiej rozwija się w zacisznym miejscu – osłoniętym od silnego wiatru. Begonia bulwiasta kwitnie od końca wiosny do późnej jesieni, stąd cieszy się tak dużą popularnością wśród fanów roślin, zdobiąc balkony i tarasy, a także przydomowe ogródki. Begonia bulwiasta najlepiej rośnie w żyznej i przewiewnej glebie, warto wiedzieć, iż źle znosi suszę (przez niedobry wody kwiaty begonii szybką więdną). Osoby zapominalskie mogą zastosować wygodny w użyciu hydrożel ogrodniczy, który stopniowo oddaje wodę roślinom. Z kolei do zasilania begonii bulwiastej najlepiej sprawdzi się nawóz do roślin kwitnących rozpuszczalny w wodzie.
Jakie inne kwiaty na zacieniony balkon warto wsadzić do skrzynek i donic? Dobrym pomysłem może okazać się hortensja ogrodowa, która ma zachwycające kwiaty i jest dostępna w wielu rozmaitych kolorach. Inna propozycja to lobelia przylądkowa, która kwitnie nieprzerwanie przez całe lato, ciesząc oko drobnymi, delikatnymi kwiatami.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania z asortymentem naszego sklepu z akcesoriami ogrodniczymi, gdzie dostępne są wydajne nawozy do roślin balkonowych, skrzynie, doniczki, ziemia w workach i nie tylko.