Pielęgnacja storczyków po przekwitnięciu

Storczyki to rośliny kwitnące nieprzerwanie bardzo długo, nawet przez kilka miesięcy. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że są jednymi z ulubionych roślin doniczkowych, obecnych niemal w każdym polskim domu. Co jednak należy zrobić, gdy ostatnie płatki kwiatów opadają? Pielęgnacja po przekwitnięciu jest bardzo ważna. Od niej zależy czy roślina ponownie zakwitnie. Dowiedz się co zrobić, aby zachęcić storczyka do ponownego zawiązywania pąków i kwitnienia!

Co zrobić, aby storczyk ponownie zakwitł?

Storczyk wyróżnia się długim pędem, na którym roślina zawiązuje pąki i kwitnie. Pielęgnując storczyka, można wyodrębnić dwa etapy. Pierwszy z nich to przycięcie pędu, na którym były kwiaty. Kolejnym krokiem jest zapewnienie storczykowi okresu spoczynku. Jest to ważne, ponieważ roślina potrzebuje regeneracji przed wydaniem kolejnych kwiatów. Wyróżniamy kilka rodzajów storczyków, tak więc ich pielęgnacja różni się nieco w zależności od tego, jaki rodzaj storczyka posiadamy.

Przycinanie storczyka po przekwitnięciu

Wyróżniamy storczyki, które wytwarzają pseudo bulwy lub kłącza. Są to między innymi storczyki:

  • Oncidium, 
  • Paphiopedilum, 
  • Dendrobium, 
  • Zygopetalum, 
  • Cattleya, 
  • Cymbidium. 

Charakteryzują się tym, że nie kwitną drugi raz z tej samej pseudo bulwy. Tak więc ważne jest, aby po przekwitnięciu storczyka obciąć uschnięty pęd kwiatowy. Nie usuwamy jednak pseudo bulw, ponieważ stanowią one magazyn wody i składników odżywczych dla nowo rozwijających się pędów kwiatowych. W każdym razie nie usuwamy ich w pierwszym roku po przekwitnięciu. Możemy to zrobić po 2-3 latach, gdyż te najstarsze pseudo bulwy nie wyglądają atrakcyjnie i po prostu zamierają. Wtedy też usuwamy zamierające części poprzez delikatne oddzielenie od reszty rośliny.

Inny rodzaj storczyków taki jak Vanda lub Doritis nie wytwarza bulw ani kłączy. Gdy taki storczyk przekwitnie, usuwamy uschnięty pęd kwiatowy najbliżej najwyższego liścia. Ten przekwitnięty pęd kwiatowy nie zakwitnie ponownie, a jedynie powstrzymuje roślinę przed wytworzeniem nowego, młodego pędu jednocześnie sukcesywnie osłabia storczyka.

Kolejnym rodzajem storczyka jest okaz z rodzaju Phalaenopsis. Charakteryzuje się tym, że ma zdolność powtórnego kwitnienia na tym samym pędzie. Po przekwitnięciu tego okazu możemy z nim postąpić na dwa sposoby. Przekwitnięty pęd możemy po prostu usunąć jak najbliżej liścia. Po czym przenosimy roślinę w nieco chłodniejsze miejsce, ograniczamy podlewanie i zostawiamy do regeneracji. Drugą drogą może być pozostawienie przekwitniętego pędu na kilka lub kilkanaście dni. Pęd należy obserwować. Jeśli zżółknie i zacznie schnąć, pęd usuwamy całkowicie. Jeżeli pozostaje zielony, to możemy go ściąć nad trzecim oczkiem (zgrubieniem na łodydze). W dobrych warunkach, w miejscu cięcia roślina może wytworzyć młody pęd kwiatowy.

Okres spoczynku storczyka

Storczyki po przekwitnięciu wymagają okresu spoczynku. Jest to bardzo ważny czas, ponieważ pomaga on nabrać sił roślinie i zregenerować się po okresie wydawania kwiatów. Naturalnie storczyki potrzebują spoczynku w okresie jesienno zimowym. Natomiast kwitnące storczyki możemy kupić niezależnie od pory roku. Dlatego też wprowadzamy storczyki w okres uśpienia i regeneracji w sposób sztuczny, niezależnie od pory roku. Gdy storczyk przekwitnie, ograniczamy jego podlewanie i nawożenie. Podłoże powinno się zrobić całkowicie suche. Wtedy też przenosimy storczyka do nieco chłodniejszego miejsca z temperaturą na poziomo 16-20 stopni Celsjusza. Jednocześnie pomieszczenie musi być jasne. Storczyki pozostawiamy tam na okres 2 do 4 miesięcy.

Okres spoczynku storczyka kończy się, gdy zaobserwujemy wzrost nowych pędów i korzeni. W tym czasie wznawiamy podlewanie i nawożenie. Przenosimy także roślinę do cieplejszego miejsca. Nasz okaz nawozić możemy za pomocą odżywki do storczyków w formie specjalnych aplikatorów lub stosując nawozy w płynie bądź żelu. Bardzo dobrym nawozem dla storczyków są odżywki naturalne. Nie stwarzają one ryzyka przenawożenia rośliny, poza tym wzbogacają podłoże w korzystne mikroorganizmy. Pomaga on też w rozwoju mikoryzy, tak ważnej w całym cyklu życia storczyka.  

 

Zachęcamy do zapoznania z asortymentem produktowym naszego sklepu z artykułami ogrodniczymi, gdzie dostępne są odżywki do storczyków, które pobudzają rośliny do wzrostu i rozwoju.