Sąsiedztwo warzyw. Jakie warzywa warto uprawiać obok siebie a jakiego sąsiedztwa lepiej unikać?

Uprawa warzyw nie ogranicza się jedynie do przygotowania ziemi, podlewania i stosowania odpowiednio dobranego nawozu do ogrodu warzywnego. Część amatorów ogrodnictwa nie zdaje sobie sprawy, że niektóre rośliny mają wyjątkowo korzystny wpływ na inne. Wydzielają dobroczynne substancje, które pomagają w walce ze szkodnikami, chorobami lub zwiększają plony. W tym wpisie blogowym wyjaśnimy, jakie warzywa warto uprawiać obok siebie na jednej grządce i jakie to da nam korzyści. 

Jakie warzywa lubią rosnąć obok siebie? 

  • Marchew i cebula

Cebula z racji swojego intensywnego zapachu odstrasza popularnego szkodnika marchwi – połyśnicę marchwiankę. Z drugiej strony marchew nie jest obojętna dla cebuli. Pomaga odstraszyć śmietkę cebulankę, która jest jednym z najgroźniejszych szkodników upraw cebulowych. Marchew i cebula to idealne sąsiedztwo.

  • Rzodkiewka z marchwią lub pietruszką

Rzodkiewka ma tę zaletę, że kiełkuje bardzo szybko. Już w ciągu 10 dni od posiania widzimy wschodzące warzywo. Warto posiać rzodkiewkę w tym samym rzędzie co marchew i pietruszkę. Rzodkiewka będzie znacznikiem dla pozostałych upraw. Będziemy wiedzieli, gdzie dokładnie są międzyrzędzia i w których miejscach możemy z powodzeniem wykonań pielenie. Poza tym rzodkiewka dojrzewa szybciej od marchwi i pietruszki, tak więc zdążymy ją zebrać, zanim wyrosną marchewki lub pietruszki.

  • Czosnek i wiele różnych warzyw

Czosnek posiada bardzo intensywny zapach, którego nie toleruje wiele szkodników. Należą do nich mszyce lub nicienie glebowe. Czosnek posiada także właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Dlatego też jego sąsiedztwo jest wskazane w uprawie truskawek (chroni przed szarą pleśnią) i porzeczek (chroni przed wielkopąkowcem porzeczkowym). Czosnek odstrasza norniki obgryzające pnie drzew, a także pomaga chronić brzoskwinie przed kędzierzawością liści. Czosnek w sąsiedztwie tulipanów i lilii pomaga odstraszać nornice.

  • Pomidory i bazylia

Ta dwójka sąsiadów nie tylko dobrze komponuje się na talerzu, ale i na grządce. Bazylia pomaga odstraszać przędziorki, mszyce i mączlika szklarniowego. Z drugiej strony bazylia kusi pszczoły, które z kolei zapylają kwiaty pomidorów. Bazylia pomaga także walczyć z mączniakiem w uprawach ogórków, dlatego warto, by rosła w sąsiedztwie pomidorów.

  • Fasola, brokuły i mięta

Mięta to wyjątkowo pożyteczne zioło, które skutecznie odstrasza mrówki i pchełki ziemne oraz rozmaite owady latające. Jeśli chcemy cieszyć się obfitymi plonami fasoli i brokułów, warto, aby w pobliżu tych warzyw posadzić takę aromatyczną miętę.

  • Koper i warzywa kapustne

Bielinek kapustnik to częsty szkodnik w uprawie roślin kapustnych. Jego larwy potrafią spustoszyć uprawy kapusty, na szczęście możemy w łatwy sposób temu zapobiec, wystarczy stosować się do zasad uprawy współrzędnej. Szkodnik ten nie toleruje zapachu kopru, tak więc idealnym rozwiązaniem jest uprawa tej rośliny w sąsiedztwie kapusty.

  • Gorczyca z grochem

Uprawiane obok siebie pomagają uniknąć problemów ze szkodnikiem grochu, jakim jest pachówka strąkóweczka. Jego gąsienice uszkadzają nasiona strąków, znacznie zaniżając nasze plony. Chcąc zapobiec żerowaniu szkodnika, warto zasiać obok grochu gorczycę.

Jakich warzyw nie sadzić obok siebie?

Niektóre warzywa i rośliny wpływają na siebie niekorzystnie. Dzieje się tak dlatego, że ich części podziemne wydzielają do gruntu związki chemiczne, które mogą hamować wzrost innych roślin w sąsiedztwie. Może także dochodzić do deformacji – lub co najmniej kiełkowanie tych roślin będzie utrudnione. Inną sprawą jest, że niektóre rośliny współdzielą choroby i szkodniki. Tak więc uprawianie ich obok siebie sprzyja występowaniu wspólnego szkodnika lub infekcji.

  • Fasola z czosnkiem, cebulą, kapustą i burakami

Wielu początkujących ogrodników nie zdaje sobie sprawy, że fasola wpływa na słabszy wzrost tych warzyw. Czosnek, cebula, kapusta i buraki po prostu wolniej rosną, jeśli w ich sąsiedztwie rośnie fasola.

  • Kapusta i rzodkiewka z pomidorami

Kapusta i rzodkiewka opóźnia kwitnienie i dojrzewanie pomidorów. Tak więc lepiej, aby te rośliny nie rosły obok siebie, a szanse na obfitsze plony wzrosną.

  • Pomidory z papryką i ogórkami

Rośliny te mają wiele wspólnych chorób, dlatego też mogą być atakowane znacznie częściej i intensywniej, jeśli rosną obok siebie. Warto pamiętać o tym fakcie, zanim rozpoczniemy prace w ogródku warzywnym. 

  • Pomidory i ziemniaki

Pomidory i ziemniaki należą do jednej rodziny (psiankowate). Niestety bliskie pokrewieństwo roślin może mieć negatywny wpływ na uprawę. Takie sąsiedztwo zwiększa ryzyko wystąpienia zarazy ziemniaka.

  • Cebula i fasola

Cebula spowalnia w znaczący sposób wzrost fasoli. Warto więc sadzić rośliny w odpowiedniej odległości od siebie.

Mamy nadzieję, że powyższe porady dotyczące uprawy współrzędnej okażą się przydatne i poskutkują obfitymi plonami w ogródku warzywnym. Nasz kompleksowo wyposażony sklep z artykułami ogrodniczymi oferuje nawozy wiosenne do warzyw, które doskonale sprawdzą się przy pierwszym nawożeniu. Zachęcamy serdecznie do zapoznania z aktualną ofertą nawozów ogrodowych do warzyw.