Top 5 błędów w uprawie roślin ozdobnych w ogrodzie

Uprawa roślin ozdobnych w ogrodzie bywa dla wielu osób prawdziwym wyzwaniem – szczególnie dla tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i nie mają podstawowej wiedzy w tym temacie. W dzisiejszym artykule zebrałem 5 najczęstszych błędów, z jakimi zetknąłem się podczas rozmów z moimi Klientami. Mam nadzieję, że dzięki tej lekturze unikniecie wielu potknięć podczas uprawy roślin w przydomowym ogródku.

Błąd nr 1 – brak odpowiedniego podłoża

Każda roślina wymaga odpowiednio przygotowanego podłoża do prawidłowego i zdrowego wzrostu. Mówiąc o prawidłowym podłożu, mam na myśli odpowiednie pH gleby i jej strukturę. Są rośliny, które preferują ziemię luźną, torfową, luźną piaszczystą, a nawet żwirową. Są też takie, które potrzebują gleby ciężkiej. Tak więc bardzo ważne jest, aby do rośliny dobrać odpowiednie podłoże, zrobić podczas sadzenia rośliny większy dołek (drugie tyle, co doniczka) i zaprawić go gotowym podłożem z worka. 

Czasami wymagane będzie dodanie keramzytu lub perlitu. Do tego musimy dobrać podłoże o odpowiednim pH, czyli podłoże bardziej kwaśne lub bardziej odkwaszone. By nieco uzmysłowić wam problem braku odpowiedniego podłoża dla danego gatunku rośliny – spróbujcie żyć całe życie w pokoju 2x2m2 i spać na podłodze, zamiast na wygodnym materacu. Da się, ale czy to wyjdzie nam na dobre?

Błąd nr 2 – brak nawożenia roślin ozdobnych

Rośliny w centrum ogrodniczym są regularnie odżywiane nawozem. Jednak po posadzeniu w ogrodzie, należy roślinie zapewnić stały dopływ składników odżywczych. Stosuj nawozy mineralne lub nawozy organiczne. Bardzo ważna jest tutaj regularność, w zależności od nawozu aplikuj dany środek co 2 tygodnie lub np. co miesiąc. Często spotykany błąd, jaki popełnia wielu amatorów ogrodnictwa, to nawożenie roślin ozdobnych tylko wczesną wiosną np. w kwietniu i na tym koniec, więcej nawozu roślina nie widzi przez cały rok. To tak jakby człowiek miał zjeść tylko śniadanie w poniedziałek i wytrzymać tak do kolejnego poniedziałku. Da się, ale z jakim skutkiem?

Błąd nr 3 – brak podlewania roślin w ogrodzie

Podobnie jak z rzadkim nawożeniem roślin, jedno podlewanie na tydzien gdy natura nie widziała opadów deszczu przez ostatni miesiąc – absolutnie nie wystarczy. Owszem, raz na tydzień można nawadniać rośliny, ale tylko, gdy mamy nawadnianie kropelkowe – uruchamiane na tak długo, że ziemia zachowuje wilgotność w głębokich partiach gruntu oraz gdy mamy dobrze wyściółkowaną glebę. Podlewać należy regularnie tak, aby roślina miała stale dostęp do wilgoci w gruncie. 

Oczywiście nie możemy zalać rośliny wodą, zostawić ją w ciągle podmokłym gruncie (większość roślin tego nie zniesie), ale roślina musi czuć wilgoć. Druga spraw to deszcz. To, że padało wczoraj przez 30 minut – nie oznacza, że to wystarczy na kolejny miesiąc suszy. Wiedz, że wysuszona gleba źle chłonie wodę, więcej jej spływa gdzieś w zagłębienia terenu i tam wsiąka. Poza tym podlewanie raz w tygodniu trawnika ręcznie, z węża – pistoletem to nie jest porządne podlewanie trawnika. Nawet podlewanie zraszaczami musi odbywać się regularnie i obficie tak, aby grunt nasiąkł głęboko wodą.  W końcu człowiek pije regularnie przez cały dzień, 7 dni w tygodniu, aby być zdrowym, a nie tylko raz w tygodniu 1 szklankę wody. Roślina bez wody uschnie, a my tak samo!

Błąd nr 4 – źle dobrane stanowisko

Stanowisko, czyli ekspozycja na słońce i strony świata jest bardzo ważnym punktem podczas sadzenia. Dobieraj rośliny w ogrodzie pasujące do cienia lub słońca w zależności od danego miejsca. Są też stanowiska półcieniste, gdzie słońce nie pojawia się przez część dnia, gdzie rośliny żyją w cieniu dużego drzewa, lub miejsca za budynkiem – gdzie cień jest do południa, a później jest już słońce. Do tego dochodzą strony świata. Najcieplejsze jest południe i zachód, chłodniejsze stanowiska są na wschodniej stronie ogrodu i od północy. Pamiętaj, miejsce roślin w ogrodzie ma ogromne znaczenie! Człowiek ma podobnie, blada cera nie jest stworzona do intensywnego wylegiwania się na słońcu, poza tym przyjemniej i cieplej leżakować obserwując zachód słońca czy wschód?

Błąd nr 5 – brak profilaktyki

Hasło lepiej zapobiegać niż leczyć ma znaczenie także w ogrodzie. Działajmy profilaktycznie, stosujmy:

  • nawozy ogrodnicze, 
  • odżywki do roślin, 
  • kondycjonery, 
  • regulatory wzrostu (dostępne m.in. w naszym sklepie z artykułami ogrodniczymi)

Nawadniajmy rośliny, przycinajmy je, kośmy trawnik. Gdy widzimy coś niepożądanego – od razu reagujmy. Zduśmy problem w zarodku, zanim rozwinie się w coś poważniejszego. Obserwujmy nasz ogród każdego dnia. Spacerujmy i przyglądajmy się roślinom, zwracajmy uwagę na dziwnie wyglądające liście, szkodniki, różne niepokojące nas rzeczy. Dużo łatwiej pokonać wroga naszego ogrodu gdy on jeszcze się nie rozwinął! Czy człowiek nie ma podobnie? Witaminy i zdrowy tryb życia pomagają zachować nam dobrą formę. Regularne badania pomagają zwalczyć problem, zanim przybierze na sile.