Trawnik z rolki czy siany – co wybrać?

Trawnik z rolki to idealne rozwiązanie dla niecierpliwych właścicieli ogrodów, którzy chcą osiągnąć natychmiastowy efekt „zielonego dywanu” na swojej działce. Jednak ta metoda niepozbawiona jest też wad. Z tego względu wiele osób stoi przed dylematem i nie wie, w co zainwestować – w trawę w rolce, czy może z siewu? Czym się różnią te obie metody zakładania trawnika? Czy trawa z rolki może się nie przyjąć? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielimy w dzisiejszym wpisie blogowym. Zapraszamy do lektury!

Trawnik z rolki – zalety i wady

Trawnik z rolki to nic innego, jak gotowa darń – przed sprzedażą trawa jest wysiewana do gruntu, a gdy wzejdzie i odpowiednio się zagęści, jest maszynowo oddzielana w postaci pasów, które układamy w miejscu docelowym naprzemianlegle. Jakie są zalety tego rozwiązania? Trawa z rolki pozwala od razu cieszyć się zielenią – w zależności od powierzchni działki, gotową murawę można rozłożyć już w ciągu jednego dnia, tak więc jest to dobre rozwiązanie do małych ogrodów. Oczywiście, by nasze wysiłki nie poszły na marne, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża (co omówimy szerzej w innym artykule). Zaletą trawnika z rolki jest możliwość jego założenia w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego (od marca do listopada). Trawnik z rolki jest odporna na przemarzanie, szkodniki – dobrze sprawdzi się na działkach o nietypowym ułożeniu np. spadzistym, możemy też położyć go w suchych miejscach, wszędzie tam, gdzie nasiona trawy mają małe szanse na wykiełkowanie. 

Przejdźmy teraz do minusów. Nie da się ukryć, że zakładanie trawnika z rolki jest sporą inwestycją. Ile kosztuje m2 gotowego trawnika z rolki? W zależności od rejonu Polski i wielkości zamówienia (sprzedawcy często oferują rabaty, jeśli zamówimy większą liczbę rolek) należy liczyć się z wydatkiem rzędy 20-25 zł/m2. Do tego należy doliczyć koszt rozłożenia trawnika, jeśli nie chcemy podjąć się tej czynności na własną rękę. Kolejna wada to brak gwarancji zakorzenienia się rozłożonej trawy (np. z powodu nierozwalcowania podłoża, nieodpowiedniego podlewania). Oczywiście układanie trawnika z rolki jest bardziej pracochłonne, niż wysiew nasion (układanie pasów darni wymaga dużej staranności, gdyż przerwy pomiędzy pasami mogą powodować zasychanie trawy, dlatego dobrze jest wypełnić je ziemią).

Trawnik z siewu – zalety i wady

Trawnik z siewu jest znacznie tańszą opcją, niż trawnik z rolki. Zakup trawy do wysiania oscyluje w granicach 10-15 zł/m2. To świetny wybór do zagospodarowania większych obszarów. Producenci oferują nam różne nasiona trawy dostosowane do specyfiki danego terenu np.: mieszanki uniwersalne, ozdobne, do miejsc zacienionych lub silnie nasłonecznionych. Jeśli w pewnym momencie zechcemy przeorganizować ogród, wsadzenie roślin będzie bezproblemowe (natomiast w przypadku trawnika z rolki będzie to dość pracochłonne, gdyż zwykle i wiąże się z koniecznością wycięcia fragmentu trawnika).

Jakie są wady tego rozwiązania? Trawnik z siewu nie zda egzaminu na skarpach oraz terenach pochyłych, gdyż podczas deszczu wysiane nasiona trawy mogą być wypłukiwane przez wodę. Minusem jest też brak szybkiego efektu. Trawa zaczyna kiełkować po około 10-14 dniach od siewu, nasiona muszą być też codziennie podlewane. Tak więc gęsty, zielony dywan będzie widoczny po około 3 miesiącach. Ograniczeniem jest też termin zakładania trawnika z siewu – możemy to zrobić wiosną lub jesienią (nie zaleca się, aby siać trawę latem, gdy panują upały). Nie powinno się też chodzić po wysianej trawie aż do chwili jej zagęszczenia, tak więc jest to niewątpliwie minus tej metody zakładania trawnika.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z asortymentem naszego sklepu z akcesoriami ogrodniczymi, gdzie oferujemy najlepszy nawóz do trawnika, ziemię w workach i nie tylko.