Wiosenne nawożenie roślin – wskazówki dla początkujących

Wielu niedoświadczonych właścicieli ogrodów nie wie, jak odpowiednio wykonać nawożenie wiosną. Jeśli chcemy, by rośliny dobrze się rozwijały, a ogród był naszą chlubą latem, musimy dostarczyć wiosną roślinom przede wszystkim azot (N) oraz inne cenne makroskładniki. Co powinien zawierać dobry nawóz wiosenny i co uwzględnić przy jego wyborze? Dlaczego warto nawozić rośliny już w marcu? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w dalszej części wpisu.

Pierwsze nawożenie wiosenne 

Dlaczego pierwsze nawożenie wiosenne jest tak ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie? Po zimie rośliny rozpoczynają intensywny wzrost, w związku z czym mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Tak więc na początku okresu wegetacji musimy dostarczyć bylinom i krzewom cennych substancji odżywczych. Znajdziemy je w specjalnie opracowanych na tę okoliczność nawozach wiosennych. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że wiosenna wegetacja rusza już przy temperaturze 2-3 stopni Celsjusza. 

 

Nawożenie musimy rozpocząć już w marcu, przed wypuszczeniem przez rośliny pierwszych liści. Dzięki temu nawóz wiosenny będzie miał czas, by dobrze się rozpuścić i wchłonąć w glebę. Jeśli rozpoczniemy nawożenie np. końcem kwietnia/początkiem maja i niespodziewanie pojawią się upały – będzie bardzo sucho, w związku z czym rośliny ogrodowe nie będą mogły pobrać zbyt wielu makroskładników i mikroskładników, co przełoży się na ich gorszą kondycję.

Jakie nawozy stosować wiosną? Preparaty organiczne i mineralne

Ze względu na obecność cennej substancji organicznej, pierwszymi nawozami do ogrodu na wiosnę, jakie powinniśmy użyć już w marcu, są nawozy naturalne. Przykładowo, dojrzały kompost, biohumus, czy obornik (koniecznie przekompostowany) to nawozy organiczne, które poprawiają strukturę podłoża i mają pozytywny wpływ na właściwości wodno-powietrzne gleby. UWAGA! Pamiętajmy, że czysty obornik nie może być używany w nawożeniu wiosennym, gdyż dawkowany bezpośrednio na młode rośliny może im poważnie zaszkodzić. Tzw. nawozy zielone (organiczne) są przyjazne dla środowiska. Warto jednak wesprzeć je również preparatami mineralnymi (sztucznymi), które zawierają trzy podstawowe składniki odżywcze: potas, fosfor, azot. To właśnie niedobory tych pierwiastków są najczęściej rozpoznawane u roślin, spowalniając ich rozwój oraz wzrost. Szczególny nacisk należy położyć na nawozy ogrodowe wiosenne o zwiększonej zawartości azotu, który zapewnia roślinom dobry start w nowym sezonie. 

Jak wybrać nawóz wiosenny?

Przed wyborem konkretnego nawozu wiosennego, musimy wziąć pod uwagę różne czynniki warunkujące rodzaj preparatu oraz sposób jego dawkowania. Świetnym rozwiązaniem jest sprawdzenie rodzaju podłoża i zasobności gleby w składniki odżywcze.  Dzięki tym czynnościom nawożenie roślin będzie bezpieczniejsze i skuteczniejsze (szczególnie w przypadku nawozów jednoskładnikowych). Warto też mieć świadomość, że młode, delikatne rośliny ogrodowe są bardziej czułe na przenawożenie. 

 

Jeśli nie chcemy oddać gleby do analizy chemicznej, pomocne mogą okazać się tzw. dzikie rośliny wskaźnikowe. Dzięki takim roślinom możemy orientacyjnie określić, czy gleba jest bogata w azot (świadczyć o tym będzie obecność np. pokrzywy, podagrycznika, lub serdecznika pospolitego), czy uboga w ten pierwiastek (dowodem niedoborów azotowych będzie m.in. obecność babki lancetowatej, koniczyny białej).

 

Do nawożenia drzew i krzewów ozdobnych warto stosować nawozy wieloskładnikowe, dedykowane dla danych grup roślin (np.: nawozy do iglaków, nawozy do róż, nawozy do hortensji itd.). Dużą popularnością wśród Klientów naszego sklepu z artykułami ogrodniczymi cieszą się nawozy ogrodowe wolnodziałające. Taki nawóz wystarczy zastosować jeden raz na początku sezonu wegetacyjnego. Jakich producentów nawozów wybierać? Polecamy sprawdzone marki obecne na rynku od lat: Substral, BIOgardena, Florovit, Ogród Start, Yara, Compo itp.