Zakładamy wrzosowisko. Jaką ziemię do wrzosów wybrać?

Wrzosowisko, na którym królują różnobarwne wrzosy i wrzośce, może stanowić piękną ozdobę ogrodu, ciesząc nasze oczy przez długie miesiące. Przy odpowiedniej pielęgnacji może być najbardziej malowniczym punktem zielonego zakątka. O czym pamiętać zakładając wrzosowisko i jaką ziemię do wrzosów warto wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.

Wrzosy w ogrodzie – jakie podłoże wybrać?

Wrzosy i wrzośce to urokliwe, nieduże krzewinki, które nie mają zbyt dużych wymagań. Jednak, aby bujnie kwitły – musimy stworzyć im specyficzne warunki. Najlepiej rosną w pełnym słońcu, na stanowisku osłoniętym od wiatru (doskonałym pomysłem będzie stworzenie wrzosowiska na południowo-zachodniej części ogrodu). Okres kwitnienia wrzosów ogrodowych przypada na VII-XI. Z  kolei urodę wrzośców możemy podziwiać od końca II do przełomu IV/V. Kiedy warto zakładać wrzosowisko? Możemy zrobić to równie dobrze wiosną, co jesienią. 

Zanim założymy wrzosowisko, musimy zadbać o odpowiednie podłoże. Podczas zakupu ziemi pod wrzosy, jak i wrzośce warto mieć na uwadze, iż te rośliny są kwasolubne. Optymalnym wyborem będzie więc ziemia ogrodowa o pH 3,5-5. Gleba powinna być przepuszczalna i lekka (pamiętajmy, że wrzosy i wrzośce źle znoszą zastoje wody). 

Jak założyć wrzosowisko?

Na początek musimy wyznaczyć miejsce w ogrodzie (jak już wspomnieliśmy wcześniej, warto wybrać południową i zachodnią część działki). Za pomocą drewnianych listewek i sznurka wyznaczamy pożądany kształt wrzosowiska. Następnie usuwamy ewentualne kamienie, darninę i murawę na głębokość około 10 cm – porządkujemy teren, na którym posadzimy wrzosy i wrzośce. W kolejnym kroku rozsypujemy kwaśny torf i korę sosnową, która zabezpieczy rośliny w chłodniejszych miesiącach (wrzosy mają skłonność do przemarzania). Musimy też starannie przekopać podłoże na głębokość około 20 cm z torfem i korą. Jeżeli gleba jest ciężka, warto najpierw usypać warstwę żwiru (około 10 cm), który ułatwi odprowadzanie wody, umieścić geowłókninę i dopiero na niej pozostałe dodatki (torf, kora). Zanim zasadzimy sadzonki, możemy urozmaicić nasze wrzosowisko, układając na nim kamienie i głazy – wkopujemy je co najmniej na ⅓ ich wysokości. 

Następnie przechodzimy do sadzenia wrzosów i wrzośców – przy wyjmowaniu roślin z donic delikatnie poruszamy ich system korzeniowy, umieszczając w wykopanych wcześniej dołkach. Pamiętajmy, aby nie sadzić roślin wrzosowatych zbyt ciasno, gdyż z czasem się rozrosną (musimy też obficie je podlać po zasadzeniu). Wielu początkujących amatorów ogrodnictwa zastanawia się, co ile sadzić wrzosy i wrzośce? Na 1m2 powinno przypadać maksymalnie 15 okazów, sadzonych co 20-30 cm. Niełatwo utrzymać kwaśny odczyn gleby w ogrodzie, dlatego warto rozważyć zaszczepienie roślin podczas sadzenia tzw. mikoryzą, która zawiera pożyteczne grzyby.

Jak pielęgnować wrzosy i wrzośce?

Rośliny wrzosowate nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wrzosy mają dość płytki system korzeniowy, z tego względu w okresach suszy należy pamiętać o systematycznym podlewaniu, ale z rozsądkiem, gdyż rośliny są wrażliwe na przelanie. Ważna uwaga: nie zraszamy wrzosów ani wrzośców, może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych np. szarej pleśni. Jakich innych zasad pielęgnacyjnych przestrzegać? 

Należy na bieżąco sprawdzać stan zakwaszenia gleby i stosować nawozy dla roślin kwasolubnych. Warto też regularnie uzupełniać ściółkę, obsypując wrzosy i wrzośce korą sosnową. Możemy też od czasu do czasu podlać wrzosowisko wodą z octem, taki roztwór skutecznie obniża poziom pH gleby (w razie potrzeby). W pierwszych latach warto okrywać rośliny na zimę włókniną lub gałązkami, aby zapobiec przemarzaniu. 

Zachęcamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego z artykułami ogrodniczymi, gdzie dostępna jest ziemia ogrodowa w workach, nawozy, środki ochrony roślin i akcesoria ogrodnicze cenionych producentów.