Ziemia liściowa – czym jest i do czego ją wykorzystać?

W każdym ogrodzie, czy to ozdobnym, czy użytkowym (sad, warzywnik), co roku zbieramy duże ilości opadłych liści. Często jest to nie lada problem – co z nimi zrobić? Możemy je spakować w worki BIO i oddać firmie odbierającej odpady lub zrobić z nich świetny kompost.  Co to jest ziemia liściowa i jak ją przygotować?

Czym jest ziemia liściowa? 

Jak nazwa wskazuje, tego typu kompost składa się tylko z liści. Gotowa ziemia liściowa różni się od typowego kompostu ilością składników pokarmowych. Jest ona uboga w podstawowe pierwiastki, czyli azot, fosfor i potas, natomiast jest bogata  w związki węgla. Poza tym jest pulchna, dobrze magazynuje wodę i ma lekko kwaśny odczyn. Do kompostowania nadają się liście roślin owocowych jak i ozdobnych. Jednak każdy liść ulega innemu procesowi rozpadu. Jedne rozkładają się szybciej, inne wolniej. Dlatego dobrze jest podzielić liście na co najmniej 3 kompostowniki. Oddzielnie powinniśmy kompostować liście twarde, czyli liście np. olchy, gruszy i dębu, oddzielnie liście miękkie takie jak np. brzoza, i oddzielnie liście orzecha włoskiego. 

Kompostowanie liści – jakie liście nadają się na kompost, a jakie nie?

Nie powinniśmy w ogóle kompostować liści kasztanowca, ponieważ na jego liściach mogą zimować larwy groźnego szkodnika tych drzew, czyli szrotówki kasztanowcowiaczka. Należy mieć też na uwadze liście orzecha włoskiego.  Co prawda możemy go kompostować, ale niektóre rośliny źle reagują na związek zawarty w ich liściach. Mowa o juglonie, który ma działanie alleopatyczne. Hamuje on wzrost niektórych roślin takich jak azalie lub pomidory. Nie znaczy to jednak, że nie można w ogóle stosować ziemi otrzymanej z liści orzecha włoskiego. Z powodzeniem ziemię taką możemy używać do ściołkowania roślin takich jak tuje i porzeczki czerwone. Są to rośliny niewrażliwe na juglon. Podsumowując, dzielmy liście na trzy kompostowniki. Liście miękkie np. brzoza, liście twarde np. dąb i olcha i liście orzecha włoskiego.  

Jak zrobić ziemię liściową? Porady ogrodnicze

Ziemie liściową przygotowujemy w dobrze oznaczonym kompostowniku, abyśmy nie wrzucali tam przez przypadek innych odpadów organicznych. Liście układamy warstwowo, przesypując kolejne warstwy kompostem lub ziemią. Dbamy o wilgotność ziemi. Nie może być ona sucha. Rozkład liści możemy przyspieszyć stosując mocznik w ilości 500g na 1m3 liści. Pamiętajmy, aby co kilka miesięcy przerzucić cały kompost i zwilżyć ponownie wodą. Równie ważne jest, aby cały kompost był okryty folią. 

 

Jeśli kompost ma być okryty folią, to również w workach foliowych możemy taki kompost wytwarzać. Opisujemy dobrze każdy worek, aby wiedzieć jaki rodzaj liści wrzucamy. Poza tym datujemy worki, aby wiedzieć, kiedy ziemia będzie gotowa. Do worków wsypujemy liście i posypujemy je kreda nawozową. Jeśli dysponujemy popiołem drzewny, to także możemy go użyć do posypania liści. Jako aktywator dokładamy kompost lub świeży obornik. Całość możemy dopełnić mocznikiem, by zwiększyć zawartość azotu. Jak już wiemy, mocznik przyspiesza rozkład liści. Wszystko musi być zwilżone wodą. Worek zawiązujemy i jednocześnie robimy kilka otworów, aby doprowadzić do środka powietrze. Worki ustawiamy w cieniu i co około 3 miesiące rozluźniamy ziemię w środku, by nie tworzyły się bryły.   

Jak długo dojrzewa ziemia liściowa?

 

Czas dojrzewania ziemi liściowej to około 1 do 2 lat w zależności od rodzaju liści i stopnia rozdrobnienia. Dlatego polecam odkurzacze z funkcją mielenia liścia, ewentualnie zbieranie liści kosiarką, która także rozdrobni zbierane liście. Możemy oczywiście przyspieszyć kompostowanie przez dodawanie bioaktywatorów. Zawarte w tych preparatach pożyteczne bakterie przyspieszają znacząco rozkład materii organicznej. Rozkład liści może nastąpić nawet w 3 miesiące. 

Zastosowanie ziemi liściowej

 

Finalnie ziemia liściowa ma szerokie zastosowanie. Rozluźnia gleby ciężkie i wzbogaca je w substancje organiczne. Jej dobra pojemność wodna poprawia ogólną kondycję podłoża. Jest to doskonały materiał do ściółkowania rabat bylinowych i wzbogacania warzywnika.  Poprawiona pojemność wodna podłoża sprzyja wzrostowi roślin. Ziemia liściowa z racji niewielkiej ilości azotu, fosforu i potasu doskonale nadaję się do sadzenia roślin ozdobnych o małych wymaganiach glebowych.  

 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu, gdzie dostępne są artykuły ogrodnicze, rośliny cebulowe do ogrodu nie tylko. Świadczymy również usługi ogrodnicze, pomagamy w urządzeniu zielonego zakątku i doborze odpowiednich narzędzi do ogrodu.