Zima w ogrodzie – co należy robić zimą w ogrodzie?

Zima w ogrodzie to szczególny okres, gdy wszystko pokrywa się szronem i śniegiem, a rośliny znajdują się w stanie spoczynku. Nie oznacza to jednak, że aż do wiosny nie musimy wykonywać żadnych prac ogrodowych. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jakie czynności pielęgnacyjne warto podjąć, gdy temperatury na zewnątrz robią się coraz niższe.

Podlewanie roślin zimozielonych zimą

Wielu początkujących miłośników ogrodnictwa nie zdaje sobie sprawy, że rośliny ogrodowe zimozielone, które przechodzą w okres spoczynku zimą, również potrzebują wody. Pamiętajmy, że ich procesy życiowe jedynie zwalniają, ale nie ustają całkowicie! Tak więc, aby uniknąć tzw. suszy fizjologicznej, zimą należy podlewać gatunki zimozielone (np. wrzosy, różaneczniki, bluszcze). Oczywiście nie przy ujemnych temperaturach, a w czasie odwilży, gdy przynajmniej przez kilka dni temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 0.

Bielenie drzewek owocowych wapnem

Pokrywanie drzewek owocowych wapnem pozwala ochronić ich korę przed skokami temperatur. Obielony pień sprawia, że kora nie pęka, nie powstają rany zgorzelinowe. Warto dodać, że wbrew popularnym mitom zabieg ten nie chroni przed inwazją szkodników (wapnowanie nie niszczy bytujących pod korą gąsienic ani ich jaj). Jaki termin jest najlepszy na bielenie drzew owocowych? Tzw. wapnowanie należy wykonać między drugą połową grudnia a pierwszą połową stycznia. Jeśli deszcz spłucze część wapna, warto powtórzyć ten zabieg, dbając o to, by pnie drzewek owocowych były pobielone mniej więcej do pierwszych dni marca.

Usuwanie nadmiaru śniegu  

Większość osób regularnie odśnieża zimą podjazdy i przydomowe ścieżki wybrukowane kostką, zapominając o tym, iż nadmiar śniegu, który po jakimś czasie może zamienić się w lód, odbija się negatywnie na stanie roślin w ogrodzie, szczególnie drzew i krzewów, powodując ich deformację, czy wyłamywanie gałęzi. Aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu najpiękniejszych okazów w ogrodzie, warto systematycznie odgarniać z nich obfitą okrywę śnieżną.

Dbanie o rośliny przed nadejściem pierwszych mrozów

Kiedy temperatura utrzymuje się wokół 0, należy rozłożyć ściółkę przy roślinach rabatowych posadzonych jesienią. Dodatkowo ściółką należy okryć też byliny, które są wrażliwe na mróz. Gdy temperatura spada poniżej 0, warto wzbogacić ziemię na pustych grządkach o fosfor i potas.

Ochrony przed minusowymi temperaturami wymagają też młode, niedawno posadzone krzewy i drzewa. Świetnie sprawdzi się tutaj biała agrowłóknina zimowa dedykowana do ochrony roślin w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Oprócz agrowłókniny warto u podstawy pnia każdego młodego okazu usypać solidny kopczyk z ziemi, który skutecznie zabezpieczy korzenie. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przemarznięcia roślin zimą w ogrodzie.

Kontrola stanu narzędzi i sprzętu ogrodniczego

Zima to idealny moment, aby skontrolować stan narzędzi i sprzętu ogrodniczego przed kolejnym sezonem. Grabie, motyki, widły oraz inne narzędzia ogrodowe należy starannie oczyścić z resztek roślin i ziemi. By zniszczyć bakterie, grzyby oraz inne chorobotwórcze patogeny, warto przemyć akcesoria ogrodnicze spirytusem lub przelać wrzątkiem, pamiętając następnie o ich starannym wysuszeniu (jak wiadomo, wilgoć sprzyja powstawaniu rdzy). Warto upewnić się też, czy śruby i nakrętki sekatorów oraz nożyc ogrodowych są dokręcone i nie wymagają wymiany.

 

Sprzęty spalinowe i elektryczne możemy sprawdzić i zakonserwować samodzielnie lub oddać w ręce profesjonalistów. Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do tych czynności włożyć na dłonie rękawice ochronne i upewnić się, czy urządzenie nie zostanie przypadkowo uruchomione. Najpierw należy usunąć zewnętrzne i wewnętrzne zabrudzenia, dokręcić rozluźnione śrubki, nakrętki, a następnie sprawdzić stan przewodów elektrycznych. Warto też starannie naostrzyć i nasmarować części tnące. 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu internetowego z akcesoriami ogrodniczymi, gdzie dostępna jest agrowłóknina zimowa i nowoczesne akcesoria ogrodnicze.