Zwalczanie szkodników zimujących na roślinach metodą fizyczną – produktami olejowymi 

Zwalczanie szkodników zimujących na roślinach metodą fizyczną – produktami olejowymi 

Zwalczanie szkodników zimujących na roślinach to zabieg, który wykonuje się pod koniec zimy i wczesną wiosną. Dzięki temu skutecznie zwalczymy szkodniki zimujące na naszych roślinach. Do tego celu służą środki ochrony roślin na bazie naturalnych składników olejowych. Pryskać możemy drzewa i krzewy owocowe, ale także rośliny ozdobne. Poniżej praktyczne wskazówki dla ogrodników amatorów zmagających się z tym problemem.

Szkodniki w ogrodzie – podstępnie niszczą rośliny

Część szkodników potrafi przezimować w naszym ogrodzie. Mogą to być jaja, larwy lub nawet osobniki dorosłe. Idealnym miejscem zimowania szkodników są wszelkie zakamarki i spękania w korze. Oprysk olejowy działa fizycznie na szkodniki, tj. blokuje im dostęp do powietrza. Rośliny pokrywane są cienką warstwą oleju, która uniemożliwia oddychanie szkodnikom i te po prostu duszą się i umierają.

Warto wspomnieć, ze opryski olejowe działają skutecznie na różne szkodniki, zaliczamy do nich między innymi:

  • mszyce, 
  • ochojniki, 
  • przędziorki, 
  • miseczniki – zarówno osobniki dorosłe jak i jaja czy larwy. 

Zimujące szkodniki w ogrodzie – jak je rozpoznać?

Kilka objawów, które świadczą o tym, że w ogrodzie mogą znajdować się zimujące szkodniki naszych roślin. Jednym z nich jest biały nalot, trochę podobny do wełny, między igiełkami roślin iglastych pojawiający się w trakcie sezonu wegetacyjnego np. na modrzewiach lub świerkach. Drugim objawem są  tzw. szyszki występujące na gałązkach iglaków. Są to galasy, w których rozwija się szkodnik – ochojnik. Wczesną wiosną zaobserwujemy puste już szyszki, które świadczą o tym, że szkodnik dorósł do postaci dorosłej i opuścił szyszkę w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Kolejnym objawem są usychające, brązowiejące wiosną i latem świerki białe np. odmiana Conica lub Daisy’s White. To skutek żerowania przędziorków, które nadzwyczaj upodobały sobie ten typ świerka. Oczywiście przędziorki żerują także na innych roślinach takich jak: jabłonie, grusze, śliwy i inne drzewa owocowe. Jeśli chodzi o przędziorki, konieczne są także późniejsze opryski w trakcie sezonu wegetacyjnego. Na naszych roślinach mogą zimować samice, które dopiero wiosną złożą jaja i wtedy trzeba wykonać kolejny zabieg, który zniszczy jaja, larwy lub osobniki dorosłe. 

Opryski preparatami olejowymi – zalety rozwiązania

Opryski preparatami olejowymi możemy wykonać na drzewach owocowych i krzewach, na roślinach ozdobnych liściastych i iglastych. Na pewno nie zaszkodzimy roślinom jeśli profilaktycznie wykonamy ten zabieg na wszystkich okazach w ogrodzie. Należy szczególnie zwrócić uwagę na takie rośliny jak: cisy, jodły świerki, modrzewie i sosny oraz liściaste: głogi, śliwy, jabłonie, grusze i trzmieliny.

Warto podkreślić, że opryski olejem są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jest on uznawany za produkt ekologiczny. Nie szkodzi np. pszczołom tak jak środki chemiczne używany później wiosną i latem. Jest jednak jedno ALE. Oprysk olejowy nie jest selektywny, czyli, innymi słowy, może działać niekorzystnie na inne owady pożyteczne, które są naturalnymi wrogami szkodników zimujących na roślinach. Nie mamy się co jednak nadmiernie obawiać, ponieważ większość naturalnych wrogów szkodników zimuje w liściach leżących na ziemi. 

Termin wykonania oprysków olejowych

Uznaje się, że opryski preparatami olejowymi powinno wykonywać się od końca lutego do końca marca. Najlepiej gdy nie pojawiły się jeszcze liście. Jest to także termin kiedy szkodniki budzą się do życia i potrzebują coraz większej ilości powietrza do życia i rozwoju. Optymalna temperatura to +5oC i więcej. Oczywiście opryski olejowe roślin wykonujemy w dzień bezwietrzny i bezdeszczowy, słoneczny. Warto posiłkować się prognozą pogody, bo po oprysku najlepiej jeśli nie wystąpią obfite opady deszczu oraz duże spadki temperatur.

Dobór terminu oprysku olejowego drzew i krzewów może się wydawać kłopotliwy, ale najważniejsze to wykonać go w okresie bezwietrznym, bez deszczu i gdy na roślinach nie ma jeszcze liści. W sprzedaży dostępne są różne preparaty olejowe do oprysku drzew i krzewów. Oparte mogą być na oleju parafinowym, którego używamy gdy liście jeszcze nie pojawiły się na roślinach. Są także preparaty na bazie oleju rydzowego, który nie wywołuje objawów fitotoksyczności na liściach, więc możemy go użyć gdy na drzewach pojawią się już liście. Taki preparatem jest np. Emulpar 940 EC. Tak więc jest on bardziej przyjazny dla użytkowników – amatorów, gdyż termin jego stosowania jest znacznie dłuższy.

Na koniec, po wykonaniu zabiegu konieczne jest dokładne umycie opryskiwacza. Najlepiej użyć do tego mydła ogrodniczego. Pozostawione resztki oprysku w zbiorniku opryskiwacza, w lancy i na dyszy mogą być ciężkie do usunięcia. Co często wiąże się z zapchaniem urządzenia.

Zapraszamy do zapoznania z ofertą naszego sklepu, gdzie dostępne są skuteczne środki ochrony roślin i liczne akcesoria ogrodnicze.