4 najczęstsze problemy z trawnikiem

Piękny, zadbany trawnik to powód do dumy dla każdego właściciela ogrodu. Jednak utrzymanie murawy w dobrej kondycji nie zawsze jest proste i bezproblemowe. Wiele osób zmaga się m.in.: z mchem, chwastami, żółtymi plamami na trawniku, słabym wzrostem trawy i nie tylko. Jakie są najczęstsze problemy z trawnikiem i jak sobie z nimi radzić? Jaki nawóz do trawnika warto stosować, by zagęścić i odżywić darń?

Mech na trawniku

Powszechny problemem, z jakim zmaga się wielu amatorów ogrodnictwa, jest mech na trawniku. Co jest tego przyczyną? To konsekwencja niewłaściwej pielęgnacji trawnika lub całkowitego zaniechania tego typu działań. Rozwojowi mchu na murawie sprzyja nadmierne zacienienie i zbyt zbita – nieodpowiednia gleba, na której został założony trawnik. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? By pozbyć się mchu z murawy, warto zastosować nawóz do zamszonego trawnika z siarczanem żelaza. Użycie preparatu nawozowego z tym dobroczynnym pierwiastkiem pozwoli też zapobiec nawrotowi problemu w przyszłości. Pamiętajmy, aby dozować nawóz do zamszonego trawnika zgodnie z zaleceniami producenta widocznymi na opakowaniu produktu.

Chwasty na trawniku

Kolejny częsty problem to chwasty na trawniku – do najpopularniejszych roślin-intruzów zaliczamy: bylicę pospolitą, jaskra rozłogowego, koniczynę białą oraz mniszka lekarskiego. Chwasty zaburzają estetykę ogrodu, konkurując z trawą o składniki odżywcze i blokując jej wzrost. Jedną z przyczyny pojawienia się chwastów na trawniku jest niedobór składników pokarmowych w glebie, ale też przenawożenie, długotrwała susza, nadmierne ubicie gleby lub zbyt wysokie koszenie trawy. 

 

Jaki nawóz do trawnika zachwaszczonego kupić? W przypadku silnie zachwaszczonego trawnika – wskazany jest oprysk preparatem z herbicydami selektywnymi. W razie pojawienia się chwastów o korzeniu palowym (mniszek, babka), przydatne są specjalne narzędzia ogrodnicze do usuwania chwastów (tzw. wyrywacze do chwastów na dłuższym lub krótszym trzonku), dzięki którym możemy wyciągnąć całą roślinę z ziemi.

 

Pamiętajmy, że regularna pielęgnacja to najlepszy sposób zapobiegania zachwaszczeniu trawnika! Mamy tu na myśli nie tylko regularne koszenie, podlewanie i nawożenie, ale też systematyczną – głęboką wertykulację. 

Brązowienie trawnika

Wielu właścicieli ogrodów zmaga się również z problemem brązowienia trawnika określanego brunatną plamistością lub helmintosporiozą traw. Chorobie grzybowej sprzyja zbyt niskie koszenie trawnika oraz silnie zacienione stanowisko. Brązowienie trawnika może mieć też związek z brakiem azotu, który odpowiada za prawidłowy wzrost i wybarwienie roślin. Z drugiej strony nieestetyczne brązowe przebarwienia mogą być również oznaką zbyt częstego nawożenia trawnika, co może powodować wypalenie trawy. Jeśli mamy czworonoga, być może plamy na trawniku są efektem jego załatwiania potrzeb fizjologicznych w ogrodzie (psi mocz powoduje zamieranie trawy). 

 

Jak przywrócić trawnikowi nienaganny wygląd? W zależności od przyczyny problemu możemy rozluźnić darń dzięki aeracji i wertykulacji, usunąć warstwę filcu. Należy też podlewać trawnik rzadziej, ale za to obficie, aby woda faktycznie wnikała w głąb gleby. W razie konieczności można też zastosować odpowiedni nawóz wieloskładnikowy (wszystko zależy od przyczyny brązowienia trawnika). Winowajcą plam na zielonej murawie jest pupil? Dobrym rozwiązaniem może być częstsze wychodzenie z psem na spacery, aby oduczył się sikania w ogrodzie.

Słaby wzrost trawy

Niektórzy amatorzy ogrodnictwa zastanawiają się, dlaczego trawa nie rośnie. Możemy wymienić co najmniej kilka powodów słabego wzrostu źdźbeł. Często są to błędy popełnianie już na etapie zakładania trawnika np. zła technika siewu (nierównomierne rozmieszczenie nasion) lub użycie starej mieszanki nasiennej. Innym powodem jest zbyt duże zacienienie, nieodpowiednie podlewanie trawnika, brak nawożenia lub nieumiejętne nawożenie.

 

Zakładając trawnik, powinno się korzystać z profesjonalnego siewnika, a nie sypać niedbale nasiona z ręki. Natomiast jeśli w ogrodzie mamy cień, zamiast siać tam trawę, która potrzebuje słońca do prawidłowego wzrostu, jeśli to możliwe – warto zasadzić rośliny cieniolubne (np. paproć ogrodową, bluszcz pospolity). By odpowiednio podlewać trawnik, można pomyśleć o zainstalowaniu zraszaczy lub systemu automatycznego nawadniania. Wiele osób nie ma cierpliwości do ręcznego podlewania ogrodu i często jest w tych działaniach niesystematyczna, co przekłada się na gorszy wygląd murawy (zwłaszcza w okresie suszy niedostatek wody działa destrukcyjnie na nasz trawnik). 

 

Mamy nadzieję, że nasze porady pielęgnacyjne dotyczące trawnika okażą się dla Was przydatne i pomogą zdiagnozować problem z darnią. Zachęcamy serdecznie do zapoznania z asortymentem naszego kompleksowo zaopatrzonego sklepu z artykułami ogrodniczymi, gdzie dostępne są najlepsze nawozy do trawnika, które pobudzają trawę do wzrostu i zapewniają piękne intensywne wybarwienie źdźbeł.