Cebulki jesienne – tulipany, narcyzy, szafirki

Tulipany, narcyzy i szafirki, to kwiaty cebulowe jesienne, które można ze sobą łączyć, tworząc zachwycające kompozycje na rabacie, czy na obrzeżach ścieżek ogrodowych. Odpowiednio zasadzone i pielęgnowane cebule kwiatów mogą odwdzięczyć się nam feerią barw, wzbudzając prawdziwy podziw w oczach sąsiadów. Chcesz wprowadzić do ogrodu tulipany, narcyzy lub szafirki? Sprawdź, co warto wiedzieć o tych cebulkach kwiatów, zanim przejdziesz do ich uprawy!

Tulipany w ogrodzie – zachwycają bogactwem kolorów

Tulipany to bardzo popularne kwiaty cebulowe, które są chętnie uprawiane w polskich ogrodach od lat. Ich zaletą jest również fakt, że znakomicie sprawdzają się jako kwiaty cięte, zdobiąc również nasze domy, a nie tylko ogrody. Warto wspomnieć, iż tulipany należą do grupy roślin wieloletnich. Wiele gatunków i odmian sprawia, że każdy miłośnik tych roślin znajdzie odpowiedni okaz dla siebie. 

Jak wyglądają cebulki tulipanów? Mają jajowaty lub trójkątny kształt jajowaty i średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów (mięsiste łuski spichrzowe otacza sucha łuska okrywająca). W zależności od gatunku tulipany posadzone w przydomowym ogródku mogą osiągnąć 7-75 cm wysokości. Ich odmiany różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale i wielkością, kształtem, i okresem kwitnienia. Wiele gatunków tulipanów rozwija kwiat, który przypomina swoim kształtem kielich. Popularne i cenione przez miłośników ogrodnictwa gatunki to:

  •   Botaniczny,
  •   Papuzi,
  •   Pełny,
  •   Niski,
  •   Triumph,

Kiedy najlepiej sadzić cebulki tulipanów? Od połowy września do końca października (jeśli jest ciepło i pogoda sprzyja – możemy zasadzić cebulki tulipanów nawet w listopadzie). Warto pamiętać, że tulipany lubią dobrze przepuszczalną, żyzną i próchniczną glebę. Preferują dobrze nasłonecznione i ciepłe stanowiska. Nie powinno się sadzić cebulek kwiatowych tulipanów na glebach podmokłych, ciężkich i gliniastych. Pamiętajmy, że niekorzystny wpływ na kwitnienie mają stanowiska cieniste.

Narcyzy ogrodowe – dekoracyjne i łatwe w pielęgnacji 

Narcyzy należą do rodziny amarylkowatych – to znane i lubiane rośliny ogrodowe, które niemal każdemu z nas kojarzą się z wiosną. Wyróżniają się wąskimi, szaro-zielonymi liśćmi i zależności od odmiany – narcyzy wykształcają jeden lub też więcej kwiatów o sześciu płatkach. W środku każdego narcyza umiejscowiony jest tzw. przykoronek, który podnosi ich walory dekoracyjne. Narcyzy możemy spotkać w kolorze białym, pomarańczowym lub żółtym (różne odcienie). Jak wyglądają cebulki narcyzów? Mają charakterystyczny podłużny kształt, a ich łuski są wysuszone oraz cienkie. Warto dodać, iż narcyzy dość wolno się ukorzeniają, dlatego im wcześniej je posadzimy, tym lepiej przygotują się na nadchodzącą zimę. Kiedy najlepiej sadzić cebulki narcyza? Najlepiej na przełomie sierpnia i września (tak naprawdę możemy sadzić te cebulki kwiatowe, dopóki ziemia nie jest zamarznięta).

Narcyzy, podobnie, jak tulipany – preferują stanowiska słoneczne, warto dodać, że nie są zbyt wymagające i znakomicie radzą sobie w większości warunków glebowych. W przeciwieństwie do wielu innych roślin cebulowych świetnie rozwiną się na wilgotnym trawniku lub w pobliżu oczka wodnego. Odmiany wczesnokwitnące możemy sadzić pod koronami drzew i krzewów np. w duecie z funkami.

Szafirki – ozdoba wiosennej rabaty

Szafirki to wieloletnie rośliny, które są wdzięczne w uprawie. Osiągają około 20 cm wysokości, mają wąskie liście zgięte w rynienkę. Szafirki wytwarzają gęste grona kuleczkowatych kwiatów, które mogą przybierać nie tylko niebieski kolor, ale też np. różne odcienie fioletowego, różowego, liliowego. Ich kwitnienie przypada na połowę kwietnia i początek maja. Czy szafirki lubią słońce? Tak! Choć można sadzić je również w półcieniu. Ich zaletą jest mrozoodporność. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, szafirki nie są zbyt kapryśne. Będą rosnąć na każdej glebie – za wyjątkiem suchej i jałowej. Optymalna pora sadzenia to druga połowa września i pierwsza połowa października

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z asortymentem naszego sklepu internetowego z artykułami ogrodniczymi. W sprzedaży dostępne są cebulki tulipanów, narcyzów, szafirków i wielu innych roślin.