Błędy popełniane w uprawie róż w ogrodzie

Róże królują w ogrodach urządzonych w stylu angielskim, wiejskim i nie tylko. Niezmienne od lat zachwycają nas swoją niezwykłą urodą zarówno w przydomowych ogrodach, jak i jako kwiaty cięte w wazonach lub innych kompozycjach florystycznych. Niestety wielu początkujących ogrodników zupełnie nie wie, jak pielęgnować róże w ogrodzie i popełnia wiele błędów w ich uprawie. Oto najczęstsze błędy, jakich doświadczają amatorzy rozpoczynający swoją przygodę z uprawą róż ogrodowych.

Nieodpowiednie stanowisko dla róż

Chcąc cieszyć się bujnym kwitnieniem róż, należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym posadzimy nasze okazy. Niestety wielu amatorów sadzi róże w zacienionych zakątkach ogrodu, które są słabo osłonięte od wiatru. Z tego względu nie powinno się też sadzić róż np. pod gęstymi konarami drzew, które ograniczą dostęp do światła słonecznego i sprzyjają utrzymywaniu się wilgoci. Tymczasem róże kochają słońce i ciepło, to idealne warunki do ich uprawy. Pamiętajmy, że niedostatek słońca i przeciągi sprawiają, iż róże szybko przekwitają i mogą być bardziej narażone na działanie różnych szkodników typu pędziorki. Warto pamiętać również o tym, by kupić ziemię do uprawy róż o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie (optymalne będzie pH w granicy 6-6,5)

Złe podlewanie róż ogrodowych

Drugim błędem popełnianym przy pielęgnacji róż jest nieodpowiednie tj. zbyt rzadkie podlewanie roślin. Róże są dość delikatne i potrzebują regularnego podlewania, zwłaszcza latem, gdy występują częste upały. Krzewy róż podlewamy rano lub wieczorem (lepiej robić to rzadziej, a obficiej), kierując strumień wody w okolice podstawy krzewu. Nigdy nie zraszajmy róż, gdyż grozi to rozwojem chorób grzybowych, a w słoneczny dzień może spowodować poparzenie słoneczne, niszcząc piękne płatki róż. Część osób zapomina też o konieczności obfitego podlania róż tuż po posadzeniu, to bardzo ważne!

Niewłaściwe nawożenie róż w ogrodzie

Warto mieć świadomość, iż róże zaliczamy do roślin o dużych potrzebach nawozowych. Niestety część początkujących ogrodników nie jest tego świadomych i bagatelizuje kwestię regularnego nawożenia róż. Nie dostarczając roślinom odpowiedniej ilości składników pokarmowych, sprawimy, iż będą słabiej się rozrastały i krócej oraz mniej obficiej kwitły. Należy tu jednak zaznaczyć, iż szkodliwy jest nie tylko niedobór, ale i nadmiar środków do nawożenia (może to spowodować zasolenie gleby). Błędem popełnianym w uprawie róż w ogrodzie jest również zbyt wczesne, jak i zbyt późne nawożenie.

Nieumiejętne przycinanie róż 

Cięcie róż wzmacnia je i sprawia, że bujniej kwitną, niestety wiele osób w ogóle nie przycina krzewów lub robi to nieumiejętnie. Źle wykonanie przycinanie róż może zniszczyć nasze krzewy, sprawić, że będą bardziej narażone na choroby grzybowe, zasychanie pąków lub części pędu. Pamiętajmy, że cięcie róż musi być wykonywane pod lekkim skosem, dobrze naostrzonym i odkażonym sekatorem. Warto zwrócić uwagę, aby pędy nie były przycięte zbyt wysoko, za nisko lub na płasko, gdyż może to spowodować osłabienie rośliny i zwiększyć podatność na rozwój chorób.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z asortymentem naszego sklepu z akcesoriami ogrodniczymi, gdzie oferujemy świetnej jakości nawóz do róż, korę ogrodową, ziemię ogrodową do róż i nie tylko.