Bielenie drzew owocowych to czynność, którą musi podejmować każdy właściciel przydomowego sadu. W jakim celu bielimy drzewka owocowe? Tego typu zabiegi pozwalają utrzymać drzewa w dobrej kondycji i chronią korę przed uszkodzeniami. Niestety, jak pokazuje nasze doświadczenie ogrodnicze, wielu miłośników ogrodnictwa bieli drzewa owocowe w złym terminie. Dziś wyjaśnimy, dlaczego warto i kiedy należy przeprowadzić bielenie drzew w sadzie.
Dlaczego bielimy drzewa owocowe?
Bielenie drzewek owocowych przeprowadzamy w celu zabezpieczenia ich pni i kory przed rozmaitymi uszkodzeniami, które są związane z drastycznymi zmianami temperatury. Gdy zimą dochodzi do nagłych spadków temperatury, istnieje ryzyko przemarzania roślin. Jak rozpoznać uszkodzenia mrozowe? O ich wystąpieniu mogą świadczyć:
- przemarznięte konary,
- pionowe pęknięcia pni,
- tzw. rany zgorzelinowe (najczęściej powstają w styczniu i lutym).
Uszkodzenia tkanek wewnętrznych możemy zaobserwować na przekroju młodych przyrostów jednorocznych. Zaistnieniu uszkodzeń mrozowych na pniach oraz nasadach konarów drzewek możemy zapobiec właśnie dzięki bieleniu, drzew owocowych, które rosną w naszym sadzie.
Odpowiedni termin bielenia drzew owocowych
Drzew owocowych nie powinno się bielić na przedwiośniu, wtedy est już zbyt późno! Kiedy więc to robić? Zabieg bielenia drzewek należy przeprowadzić w drugiej połowie grudnia, maksymalnie na początku stycznia. Jeśli na skutek opadów deszczu wapno zostanie częściowo zmyte z drzew, rekomendujemy, aby powtórzyć czynność bielenia.
Warto w tym miejscu obalić pewien mit, który głosi, iż bielenie kory wapnem niszczy szkodniki, które zimują w jej spękaniach. Nie jest to prawdą! Bielenie zapobiega uszkodzeniom mrozowym poprzez częściowe odbicie promieni słonecznych (dzięki temu kora mniej się nagrzewa, nie podlegając znacznym wahaniom temperatury zimą). Z tego względu bielenie drzewek owocowych w marcu lub kwietniu nie ma tak naprawdę zupełnie sensu.
Czy warto bielić drzewka owocowe podczas łagodnej zimy?
Nietrudno nie zauważyć, że z roku na rok polska zima łagodnieje, przypominając bardziej jesień. W takim razie, czy bielenie drzew ma sens, gdy nie doświadczamy tak często siarczystych mrozów? Tak! Zabieg bielenia warto przeprowadzić także w trakcie ciepłej i łagodnej zimy. Dlaczego? Ponieważ jeśli w grudniu i styczniu jest dość ciepło, drzewka zbyt szybko wybudzają się z zimowego spoczynku. To sprawia, że mogą zbyt wcześnie rozpocząć procesy wegetacyjne, przez co tracą mrozoodporność i są podatne na przemarzanie, jeżeli przykładowo w lutym jednak pojawią się minusowe temperatury. Bielenie drzewek owocowych zmniejsza nagrzewanie drzew od promieni słońca, tym samym zapobiegają przedwczesnemu rozpoczęciu wegetacji podczas ciepłej zimy.
Czym i jak bielimy drzewka owocowe?
Standardowo do bielenia drzew używamy wapna. Najtańszym wapnem, które nadaje się do przygotowania mleka wapiennego, jest pospolite wapno palone, używane np. w budownictwie. Wystarczy rozpuścić je w wodzie w ilości 2 kg na 10 l wody. Zalecamy, aby dodać do mieszanki substancje, które poprawiają jej przyczepność, np. 10% białej farby emulsyjnej lub zwykły krochmal z mąki ziemniaczanej. Następnie tak wymieszany roztwór aplikujemy pędzlem na pnie drzewek owocowych oraz nasady grubszych konarów. Warto pomalować nieco wyżej południową stronę pni oraz grubych konarów, które nagrzewają się najsilniej.
Oczywiście można też kupić gotowe wapno do bielenia drzew o zwiększonej przyczepności, dostępne m.in. w naszym sklepie z artykułami ogrodniczymi. Znajdą tu Państwo również nawozy ogrodnicze, podłoże do roślin oraz szeroki wybór akcesoriów!