Jak i kiedy dokarmiać ptaki zimą?

Wiele osób rozważa dokarmianie ptaków zimą – jednak jeśli chcemy faktycznie pomóc skrzydlatym przyjaciołom jak najlepiej znieść niesprzyjające warunki pogodowe, musimy robić to z głową. Dokarmiając zimą ptaki odwiedzające nasz ogród, możemy liczyć na to, że odwdzięczą się nam w letnich miesiącach – ochoczo zjadając owady, które szkodzą roślinności. Pamiętajmy jednak, aby dawać ptakom odpowiedni pokarm. Tak więc jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w sezonie zimowym? 

Czym dokarmiać ptaki zimą a czym nie?

Zanim zaczniemy dokarmiać ptaki, musimy wybrać odpowiedni pokarm, może to być np. ziarno, kulki tłuszczowe, słoninę i różne pokarmy roślinne. Pamiętajmy, że nie wolno dokarmiać ptaków chlebem, ciastkami, czy solonym jedzeniem, gdyż możemy im w ten sposób zaszkodzić, zamiast pomóc. Jeśli mamy dawać skrzydlatym przyjaciołom resztki jedzenia i przysłowiowe „byle co”, zdecydowanie lepiej w ogóle ich nie dokarmiać. 

Umieszczając w ogrodzie karmnik, przyzwyczajamy ptaki do poszukiwania pokarmu właśnie w tym konkretnym miejscu. Wiele ptaków karmionych zimą wróci do nas wiosną, wyjadając np. larwy szkodników. Warto wspomnieć tutaj choćby o sikorkach, które wiosną i latem będą zjadać ćmy, szkodliwe motyle i ich gąsienice. Warto wspomnieć, że sikorki ograniczają populację wielu szkodników roślin, w tym np.: 

  • bielinka kapustnika, 
  • piętnówki kapustnicy, 
  • błyszczki jarzynówki, 
  • piędzika przedzimka. 

Te pożyteczne ptaki chętnie zjadają również zwójki, które żerują różach, jabłoniach i iglakach. Zjedzą też chrząszcze, muchówki, ślimaki.

W trosce o bezpieczeństwo ptaków pamiętajmy, aby karmnik zamontować w takim miejscu, do którego drapieżne ptaki i koty będą miały utrudniony dostęp. 

Kolejny przykład to wróbel, który często karmi pisklęta owadami, typu mszyce, gąsienice, chrząszcze ryjkowce, tak naprawdę pomagając nam w zwalczaniu różnych szkodników roślin.

Idzie zima, czyli kiedy zacząć dokarmiać ptaki?

Kiedy rozpocząć dokarmianie ptaków zimą? Najlepiej dopiero wtedy, gdy zauważymy w ogrodzie śnieg lub nadejdą już duże mrozy. Dlaczego? Ponieważ to właśnie gruba warstwa śniegu uniemożliwia naszym skrzydlatym przyjaciołom znalezienie pokarmu w naturze. Natomiast, gdy temperatura spada mocno poniżej zera, ptaki muszą jeść więcej wysokoenergetycznego pokarmu, by przeżyć zimę. Zwykle dokarmianie ptaków rozpoczynamy więc od grudnia do połowy/końca lutego.

UWAGA! Jeśli zaczęliśmy dokarmiać ptaki, musimy być w tym konsekwentni aż do końca zimy. Zwierzęta przyzwyczajone do miejsca dokarmiania mogą pokonać naprawdę duże odległości, by dotrzeć do danego karmnika, tracąc przy tym cenne pokłady energii. 

Czym należy dokarmiać ptaki w zimie?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, pokarm dla ptaków nie może być przypadkowy, gdyż bardziej im zaszkodzimy, niż pomożemy. Warto kupić np. gotowe mieszanki ziarna dla ptaków zimujących, kolby i kule tłuszczowe. Dodatkowo warto posadzić w przydomowym ogrodzie rośliny, których owoce mogą również stanowić pokarm dla ptaków. Szczególnie polecamy:

  • dziką różę,
  • głóg,
  • berberys,
  • bez koralowy, 
  • bez czarny, 
  • kalinę koralową. 

Jaki karmnik wybrać i gdzie go umiejscowić?

Największą popularnością od lat cieszą się karmniki drewniane. Jeśli zdecydujemy się na taki karmnik, dobrze, jeśli ma on spadziste zadaszenie, które chroni przed deszczem, śniegiem oraz listewki po bokach, dzięki którym ziarno nie będzie rozwiewane przez wiatr.  Ważne, aby karmnik pozwalał ptakom na łatwy dostęp do pokarmu i dawał możliwość obserwowania otoczenia, by móc szybko odlecieć, gdy zauważą drapieżnika. 

Na jakiej wysokości umieścić karmnik? Najlepiej od 1,5 do 2 m tak, by ptaki miały z niego dobry punkt obserwacyjny. Co prawda umieszczony wysoko będzie trudniej dostępny np.  dla kotów, ale z kolei my możemy mieć problemy, by dosypywać pokarm.

Warto zamontować karmnik bezpośrednio przy ścianie domu, wtedy będzie dobrze osłonięty od wiatru. Zwróćmy uwagę, aby był zamocowany stabilnie, dlatego nie polecamy wieszania karmnika na gałęzi drzew. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie karmnika dla ptaków na metalowym słupku lub drewnianym paliku (o średnicy do 5 cm, by utrudnić kotom wspinanie).

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom z przyjemnością zadbacie o ptaki zimą! Zachęcamy też do zapoznania z asortymentem naszego sklepu internetowego z artykułami ogrodniczymi!