Jak zwalczyć pleśń w doniczce z kwiatami?

Pleśń w doniczce to częsty problem miłośników roślin. Przyczyną jej powstawania są grzyby, które ograniczają dostęp wody do korzeni oraz obniżają atrakcyjność wizualną okazów. Niestety pleśń w doniczce z kwiatami to częsty problem, jaki możemy zaobserwować w naszych domach. Dlatego warto dowiedzieć się, jak skutecznie walczyć z pleśnią i co zrobić, aby jej unikać. Poznaj metody zwalczania pleśni w doniczkach z kwiatami i pozbądź się tego problemu!

Przyczyny pleśni w doniczce

Na wstępie musimy wyjaśnić, dlaczego w ogóle pojawia się pleśń w doniczce. Biała lub brązowawa zbita grzybnia z licznymi zarodnikami, czy charakterystyczny biały “proszek” rodzaj białego puszku początkowo pojawia się jedynie na części powierzchni, z czasem atakując wierzchnią warstwę podłoża. Pleśń zwykle pojawia się na doniczkach w okresie od jesieni do wiosny. Intensyfikacji problemu sprzyja:

  • niedobór światła, 
  • wysoka wilgotność powietrza i podłoża,
  • zbyt obfite podlewanie. 

Wiele osób nie ma świadomości, że pleśń może pojawić się w doniczce z kwiatami na skutek niewłaściwie dobranego podłoża. Z tego względu należy pamiętać, że ziemia do kwiatów doniczkowych nie może być mocno zbita, ciężka ani gliniasta. Warto sadzić rośliny w lekkiej i świeżej ziemi oraz oczywiście zadbać o odpowiedni drenaż np. korzystając z keramzytu.

Czy pleśń w doniczce szkodzi kwiatom?

Niestety tak. Pleśń wpływa niekorzystnie na atrakcyjność naszych roślin. Może ona sprzyjać więdnięciu i zamieraniu okazów. Gdy w doniczce jest pleśń, wyparowywanie wody jest dość ograniczone, co stwarza ryzyko gnicia korzeni. Pleśń może utrudniać też przenikanie wody oraz soli mineralnych do głębszych warstw podłoża. Jak radzić sobie z tym powszechnie występującym problemem?

Jak pozbyć się pleśni z doniczki?

Zwalczanie pleśni w doniczce warto rozpocząć od oszczędnego podlewania roślin w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli mimo to pleśń się pojawi na powierzchni ziemi, ograniczmy podlewanie jeszcze bardziej, pozwólmy dobrze przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża. Pamiętajmy jednak, aby zachować umiar i doprowadzić do uschnięcia rośliny, a przecież nie o to nam chodzi.

Chcąc zniwelować pleśń w doniczce, warto wykorzystać cynamon, który słynie z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Wystarczy posypać powierzchnię podłoża odrobiną przyprawy. Oczywiście naturalne domowe sposoby to nie jedyne rozwiązanie. W walce z pleśnią niezastąpiony będzie profesjonalny środek grzybobójczy. Wystarczy zaaplikować preparat do odkażania, taki jak np. Magnicur Energy, bo zlikwidować uciążliwą pleśń. 

Biała warstwa na powierzchni ziemi to nie zawsze pleśń!

Na koniec warto wspomnieć, że część niedoświadczonych amatorów domowej uprawy roślin zwyczajnie myli pleśń z osadem wapiennym, który ma tendencje do odkładania się na powierzchni doniczki. Tego typu osad jest skutkiem stosowania zbyt twardej wody do podlewania okazów. Osad wapienny jest twardy i nieco żółtawy, by się go pozbyć, wystarczy zmiękczyć wodę, dodając do niej odrobinę kwasku cytrynowego. To tani i skuteczny domowy sposób, który warto przetestować. 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom bez problemu poradzicie sobie z pleśnią w doniczce. Zapraszamy też do zapoznania z asortymentem naszego sklepu z artykułami ogrodniczymi, gdzie dostępne są wysokiej jakości nawozy do roślin doniczkowych oraz ziemia w workach.