Top 5 szkodników roślin ozdobnych

Wielu miłośników roślin zastanawia się: “co niszczy rośliny w moim ogrodzie”? Jak pokazuje praktyka, najczęstszymi sprawcami szkód są mszyce, przędziorki, opuchlaki, ćma bukszpanowa i gąsienice na sosnach. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej tym popularnym szkodnikom roślin ozdobnych i podpowiemy, jakie środki ochrony roślin warto stosować, aby uporać się z różnymi szkodnikami.

Mszyce w ogrodzie – co robić?

Mszyce to szkodniki o długości od 1 do 7 mm – mają różne ubarwienie, między innymi szare, zielone, czerwone, pomarańczowe, a nawet czarne. Istnieje blisko 700 gatunków mszyc, tak więc ilość i rodzaj tych szkodników jest ogromny. Bardzo często pojawiają się na roślinach, powodując porę spustoszenie – mszyce najczęściej żerują, uszkadzając młode pędy, pojawiają się na wierzchołkach młodych pędów i liści, powodując zatrzymanie wzrostu rośliny, obumieranie pędów kwiatów. Poza tym mszyce przenoszą choroby wirusowe z innych roślin. Co ciekawe, mszyce oprócz roślin ozdobnych bardzo często atakują także chwasty – m.in. komosa  jest uwielbiana przez mszycę burakową. 

W ograniczeniu ilości mszyc w naszym ogrodzie może pomóc na przykład czosnek, którego te szkodniki bardzo nie lubią. Wrogiem mszyc są też niektóre pożyteczne owady np. biedronki lub pryszczarek mszycojad. Warto posadzić też kwiaty miododajne, które sprzyjają pojawianiu się w naszym ogrodzie owadów pożytecznych będących naturalnymi wrogami mszyc. W zwalczaniu tych szkodników sprawdzają się preparaty pochodzenia naturalnego takie jak na przykład Emulpar 940 EC. W przypadku silnej inwazji szkodników do zwalczania mszyc można użyć środków chemicznych, takich jak Karate Zeon 050 CS lub Mospilan 20 SP.

Przędziorki – jak wyglądają? Metody zwalczania

Przędziorki to pajęczaki w zasadzie niewidoczne gołym okiem. Mają do  8/10 mm i czerwony zielone lub żółto-pomarańczowe zabarwienie. Podczas żerowania wysysają sok z komórek roślinnych, co ogranicza wzrost rośliny. Charakterystycznym objawem występowania przędziorka jest delikatna pajęczynka na roślinach. 

Wyróżnia się kilka rodzajów przędziorków, które atakują i żerują na różnych rodzajach upraw. Szkodniki to atakują zarówno drzewa, krzewy owocowe, jak i warzywa oraz rośliny ozdobne. Szkody wyrządzone przez przędziorki są szybko widoczne, a ich zwalczanie jest dosyć trudne. Charakterystycznym objawem żerowania przędziorków są malutkie, ale bardzo gęste pajęczynki widoczne na pojedynczych liściach szczególnie na ich spodzie. Na skutek ich żerowania liście zwijają się, są suche i pozbawione życia.

W przypadku drzew iglastych dochodzi do usychania igieł. Najczęściej w naszych ogrodach przędziorek atakuje świerki białe, bardzo popularne w naszych ogrodach świerki z odmiany conica. Świerki te zaatakowane przez przędziorka bardzo szybko potrafią uschnąć. Na początku objawia się to usychaniem krzewu tylko z jednej strony – drzewo ma jedną stronę porażoną przez tego szkodnika (usychającą i brązowiejącą). Oczywiście jeśli nie zwalczymy przędziorków, to w rezultacie cały krzew uschnie. Przędziorki lubią suche powietrze i wysoką temperaturę. Dlatego najczęściej pojawiają się latem. Do ich zwalczania warto użyć takich preparatów, jak: 

  • Ortus 05 SC, 
  • Nissorun Strong 250 SC, 
  • Floramite 240 SC, 
  • Treol 770 EC, 
  • Limocide, 
  • Siltac EC.

Ćma bukszpanowa i metody jej zwalczania

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który pojawił się dosyć niedawno w Europie – prawdopodobnie został przywieziony z Azji w trakcie importu bukszpanów z tego rejonu świata. W Polsce ćmy bukszpanowe żerują tylko na bukszpanach. Gąsienice ćmy bukszpanowej potrafią w bardzo szybkim zjeść wszystkie liście na bukszpanie. Szkodnik atakuje wszystkie rodzaje bukszpanów. Dorosłe osobniki ćmy bukszpanowej bardzo ciężko zauważyć, gdyż są one aktywne nocą. Natomiast gąsienice ćmy bukszpanowej żerują w dzień i są dużo łatwiej zauważalne na roślinach. Dorosłe osobniki wyglądają dosyć niepozornie, motyle ćmy bukszpanowej są w kolorze szarym z grafitowym obrzeżeniem. Mają niepozorną około 4 cm rozpiętości skrzydeł. Występują także motyle ćmy bukszpanowej o brązowym zabarwieniu skrzydeł. 

Aby zwalczyć ćmę bukszpanową, warto stosować w zasadzie dwa preparaty. Jeden to pułapka feromonowa na ćmę bukszpanową, która wyłapuje osobniki dorosłe i zapobiega ponownemu rozmnażaniu. Drugim sposobem na zwalczanie ćmy bukszpanowej jest stosowanie preparatów do bukszpanu, które zwalczają gąsienice ćmy bukszpanowej żerujące na tych krzewach. 

Dobrym preparatem jest Lepinox Plus, który zawiera bakterie infekujące gąsienice ćmy bukszpanowej i powodujące ich śmierć w przeciągu trzech dni od wykonanego oprysku. Jest to preparat bezpieczny w użyciu – środek biologiczny dostosowany do użycia w uprawach ekologicznych. Lepinox Plus ma bardzo wysoką skuteczność, a zarazem jest bezpieczny, więc jest to najlepszy sposób na pozbycie się ćmy bukszpanowej z ogrodu. Nie jest to jednak jedyna opcja. Drugim preparatem, który możemy użyć do zwalczania tego szkodnika jest Mospilan 20 SP. Jest to typowy środek chemiczny o działaniu systemicznym – wnika w głąb rośliny i krąży razem z jej sokami. Tak więc szkodniki odżywiające się liściami spożywają ten preparat razem z sokami rośliny. Ćmy giną nawet jeśli nie zostały bezpośrednio opryskane tym preparatem. Poza tym Mospilan skutecznie redukuje także na inne szkodniki bukszpanu, takie jak np. miodówka bukszpanowa. 

Czy zawsze da się uratować zaatakowany bukszpan?

Czy bukszpan uszkodzony przez ćmę bukszpanową jesteśmy w stanie zawsze uratować? To zależy, jak bardzo krzew został uszkodzony. Jeżeli ponad 80% liści zostało zjedzonych, nie ma już szans na odratowanie krzewu i żadne środki ochrony roślin tu nie pomogą. W innym przypadku zima weryfikuje to, czy bukszpan jest w stanie się odrodzić. Aby zwiększyć szanse na przetrwanie bukszpanu, można zastosować mikoryzę, która wspomaga rozwój systemu korzeniowego, dzięki czemu pobieranie składników odżywczych z podłoża jest lepsze. Można użyć nawozu do bukszpanów, aby uszkodzona roślina miała dostęp do składników odżywczych, dzięki czemu będzie mogła się zregenerować. Kolejną ważną rzeczą jest zastosowanie fungicydu – w ten sposób zapobiegamy rozwojowi chorób grzybowych, które wyjątkowo łatwo atakują uszkodzone i osłabione krzew bukszpanu. Jeśli nie chcemy używać typowo środków chemicznych, możemy wykonać oprysk preparatem Biosept Active, który mobilizuje rośliny do wzrostu, uodparnia je na choroby i przyspiesza ich regenerację.

Opuchlaki w ogrodzie – jak je rozpoznać i zwalczyć?

Opuchlaki są to chrząszcze wygryzające dziury w liściach, wygryzają brzegi blaszki liściowej. Często można je spotkać na cisach, azaliach rododendronach i truskawkach. Groźne są także larwy opuchlaków – mają kolor biały i żerują w ziemi, uszkadzając korzenie roślin. Dorosła forma owada nocą uszkadza nadziemną część rośliny, poprzez wygryzanie dziur w liściach. Natomiast larwy opuchlaków żerują pod ziemią, uszkadzając korzenie obgryzują je. Larwy opuchlaków są żółto-białe z brązową głową. Dorosłe osobniki pojawiają się od maja lub czerwca i żerują aż do jesieni w glebie.

Skuteczną metodą zwalczania dorosłych osobników jest zastosowanie oprysku Mospilan 20 SP. Oprysk tym preparatem wykonujemy wieczorem, gdyż wtedy chrząszcze wychodzą na żer (żerują w nocy). Mospilan jest środkiem systemicznym, tak więc krąży razem z sokami i zjadany jest chrząszcze z liśćmi. Naturalną metodą zwalczania opuchlaków może być preparat NeemAzal. Jednocześnie ze zwalczaniem dorosłych zasobników powinniśmy także zwalczać larwy opuchlaków żerujące w korzeniach. Skutecznym sposobem na zwalczanie larw opuchlaków jest użycie nieszkodliwych dla roślin nicieni. Regularne używanie tego typu produktu pozwala całkowicie wyeliminować larwy i chrząszcze opuchlaków uprawie. Dobrze sprawdza się także produkt o nazwie Pędrakol, który zawiera w składzie bakterie korzystne do rozwoju larw. Dobrym sposobem na zwalczanie opuchlaków jest też stosowanie produktów na bazie wyciągu z wrotycza. Oprysk tym preparatem staje się bardzo nieatrakcyjny dla larw o opuchlaków, przez co wychodzą one na powierzchnię, a następnie są pokarmem dla ptaków.

Gąsienice na sosnach – opis i zwalczanie

Kolejnym szkodnikiem, który w ostatnich latach bardzo często obserwować są gąsienice żerujące na sosnach. Można je zaobserwować wiosną i latem. Jedną z tych gąsienic jest zwójka sosnóweczka. Gąsienice te żerują wewnątrz młodych pędów sosny. W wyniku żerowania, wierzchołki młodych pędów zasychają i się wyginają. Poza tym na sosnach zaobserwować możemy także gąsienice o nazwie borecznik rudy. Gąsienice te potrafią całkowicie ogołocić sosnę z igieł. Żerują od maja, a na przełomie lipca i sierpnia otaczają się kokonem, w którym się przepoczwarzają w motyle. 

Jak zwalczyć gąsienice na sośnie? Podstawowym zabiegiem jest profilaktyczny oprysk preparatami olejowymi wczesną wiosną. Warto zwrócić uwagę na preparaty takie, jak np. Promanal 60 EC i Emulpar 940 EC. Preparaty te w sposób fizyczny uniemożliwiają oddychanie szkodnikom, powodują ich zamieranie. Jednocześnie jeśli widzimy już powyginane młode pędy sosny, należy je usunąć z rośliny i nie dopuścić do wylotu szkodników i składania przez nie kolejnych jaj, gdyż w tych uszkodzonych pędach sosny znajdują się gąsienice. Do chemicznego zwalczania gąsienic możemy użyć środka owadobójczego na przykład Karate Zeon 050 SC lub Karate Gold.

Zachęcamy serdecznie do zapoznania z naszą ofertą środków ochrony roślin oraz do kontaktu. Chętnie doradzimy, jak preparat na mszyce, przędziorki lub inne szkodniki warto wybrać.