Ziemiórki – szkodniki kwiatów domowych. Jak pozbyć się ziemiórek?

Ziemiórki to małe czarne muszki latające wokół roślin domowych. Ich zwalczanie jest dosyć kłopotliwe, ponieważ jednocześnie musimy usunąć osobniki dorosłe (muszki), larwy mieszkające w ziemi oraz jaja złożone właśnie przez osobniki dorosłe. Jak pozbyć się ziemiórek? Zwalczać je można domowymi, ekologicznymi sposobami jak również metodami chemicznymi. 

Ziemiórki – rozpoznawanie

Ziemiórki to małe, czarne muszki z przezroczystymi skrzydełkami. Osobniki dorosłe nie są bezpośrednio szkodliwe dla naszych roślin. Problemem przede wszystkim są ich larwy żerujące w ziemi. Larwy są pozbawione nóg, bezbarwne z dobrze widocznym układem pokarmowym, o długości do 7 mm.

Cykl rozwojowy ziemiórki

Dorosłe osobniki (muszki) żyją do tygodnia czasu. W tym czasie składają jaja, z których po około 4 dniach wykluwają się larwy ziemiórek. Te z kolei żerują około 2 tygodni w ziemi, po czym przekształcają się w poczwarki. Poczwarki po około 4 dniach przekształcają się w osobniki dorosłe. 

Niewielka ilość żerujących ziemiórek nie zrobi dużego spustoszenia naszym roślinom. Larwy żywią się materią organiczną. Jednak ich większa ilość sprawia, że materii organicznej jest za mało. Tak więc larwy zaczynają się żywić korzeniami naszych roślin, a także podstawami ich łodyg. To sprawia, że nasze rośliny zaczynają obumierać. Jak pozbyć się ziemiórek z domu na własną rękę?

Jak pozbyć się ziemiórek domowymi sposobami?

Istnieją rozmaite, domowe sposoby na ziemiórki. Można zwalczać je, np. używając żółtych tabliczek lepowych, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy, aby używać ich przez kilka tygodni i regularnie wymieniać tabliczki na nowe, gdy stare pokryją się martwymi muszkami. Dorosłe osobniki nie złożą jaj, ale jednocześnie musimy stosować lepy tak długo, aż wszystkie jaja do tej pory złożone przemienią się w osobniki dorosłe. 

 

  • Rzadkie podlewanie i wywar z czosnku

 

Ziemiórki nie lubią suchej ziemi, tak więc o ile nasze kwiaty poradzą sobie z rzadszym podlewaniem, to należy je ograniczyć. Tak, aby ziemia delikatnie przesychała. Jeśli jednak niedobór mógłby zaszkodzić naszym roślinom, to wystarczy podlewać je roztworem z czosnku. 

 

Są dwie drogi pozyskania roztworu z czosnku. Możemy kupić gotowy produkt, który rozrabiamy z wodą i dzięki temu mamy gotowy roztwór do podlewania. Możemy także sporządzić samemu taki roztwór. Aby go zrobić, rozgniatamy główkę czosnku i zalewamy ją  2 szklankami wrzątku. Gdy napar ostygnie, należy go przelać do 2 litrowej butelki i dopełnić wodą. W ten sposób mamy gotowy roztwór wody z czosnkiem. 

 

  • Wywar z pokrzywy i skrzypu polnego

 

Aby pozbyć się ziemiórek możemy także używać wywaru z pokrzywy i skrzypu polnego.

Są to naturalne i bezpieczne sposoby na ziemiórki, które pomogą nam zwalczać owady. Poza tym wywar z pokrzywy i skrzypu polnego dodatkowo wzmacnia roślinę. W sklepie ogrodniczym dostępne są gotowe środki na ziemiórki. 

 

  • Kąpiel dezynfekcyjna

 

Kolejną radykalną metoda pozbycia się ziemiórek jest tzw. kąpiel dezynfekcyjna korzeni.

O tej metodzie pisał Witold Czuksanow w swojej książce z 2015 roku. Metoda ta polega na tym, że przesadzając roślinę zaatakowaną ziemiórkami, musimy dokładnie obsypać ziemię z korzeni. Starą ziemię wyrzucamy, jeśli jest mróz, to temperatura zabije ziemiórki. Następnie przygotowujemy roztwór: litr wody, łyżka stołowa płynnego mydła potasowego, łyżka denaturatu. Możemy także dodać mydła ogrodniczego o zapachu czosnku. Mydła ogrodnicze można kupić w sklepie ogrodniczym. W takim roztworze zanurzamy korzenie rośliny i pozostawiamy na 24 godziny. Po kąpieli rośliny sadzimy do nowej, świeżej ziemi. Jeśli sadzimy w te same doniczki, to należy je także dobrze umyć mydłem ogrodniczym z dodatkiem czosnku. Po przesadzeniu rośliny, dla pewności umieszczamy żółte lepy. Jeśli nic przez 2-3 tygodnie się nie przylepi, to znaczy, że skutecznie pozbyliśmy się ziemiórek. 

Profesjonalny preparat na ziemiórki 

Jest jeszcze jedno rozwiązanie aby pozbyć się ziemiórek. W ofercie pojawił się nowy preparat na ziemiórki NeemAzal T/S. Jest to produkt naturalny i całkowicie bezpieczny.

Skutecznie odstrasza szkodniki naszych roślin. Możemy go używać także do podlewania ziół i warzyw. Środek zawiera związki pochodzenia roślinnego, spotykane głównie w owocach cytrusowych. Produktem NeemAzal T/S możemy roślinę podlewać oraz opryskiwać. 

 

To nie koniec rozwiązań. Istnieją także inne metody zwalczania ziemiórek. Szkodników możemy pozbyć się metoda chemiczną. Do podlewania roślin możemy użyć środków ochrony roślin np. Deltam lub Mospilan. Dostępne są także specjalne pałeczki owadobójcze na ziemiórki np. Sanium Pin. Metody chemiczne należy stosować z rozwagą. Najlepiej jeśli po podlaniu gotowym roztworem, możemy rośliny wystawić na zewnątrz (jeśli jest ciepło) lub co najmniej do pomieszczenia gdzie przez kilka dni nie będziemy przebywać.